Przyszłościowe studia

Co roku pojawiają się rankingi popularności kierunków studiów. Czasami można wyczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że upodobania młodych ludzi się zmieniają. Bywa, że uniwersytety tym sposobem chcą przekonać maturzystów do rozpoczęcia studiów na jakimś kierunku, lub wręcz odwrotnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie mają już miejsc.
Które kierunki są popularne

Problemy, gorszy nastrój, słaba chęć do życia? Każdy niekiedy to czuje. Jeśli jednak masz tak ciągle, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty

psychoterapia
Świat to dżungla, w której pełno jest groźnych sytuacji, w jakim bez trudu możemy natknąć się na jakieś niebezpieczne zwierzę, przez które można zostać pożartym. Świat to... Jeśli malujesz takie wizje w swojej głowie, to pamiętaj, że to jedynie wyobraźnia i Twoje podejście. Wcale nie jest tak źle. To najzwyczajniej pewna wizja, zupełnie różniąca się od pozostałych. Wydaje się, że w każdej głowie rodzą się inne wizje, gdyż każdy człowiek jest właściwie inny. Co jednocześnie, gdy Twój umysł produkuje jedynie te okropne, w czarnych kolorach, scenariusze?

W tego typu listach od dawna wysoko znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską albo psychologię.

Jeśli zainteresował Cię omawiany wątek, to obejrzyj także (https://www.traple.pl/en/obszary-prawa/pharmaceutical-law/) pozostałe równie ciekawe witryny, które posiadają nie mniej absorbujące dane.

Wielu absolwentów szkół średnich jednak nie myśli o swojej karierze, tylko decyduje się na jakiś kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, „bo znajomi tam idą”. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak choćby resocjalizacja (więcej o tym), które nie dadzą nam dużego zarobku i po których jest trudno na rynku pracy. Takiego rodzaju kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy zdają sobie sprawę na co się decydują. Najlepiej od pierwszych lat studiów wypracowywać sobie kontakty i robić staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Z pasją na studia

Należy też być otwartym na modyfikacje swoich planów po przeanalizowaniu rynku pracy. Pasjonat rysowania, rzeźby czy malarstwa niekoniecznie musi skończyć właśnie ten kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w mało komfortowej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może wobec tego należy rozważyć kierunek taki jak na przykład arteterapia (przeczytaj więcej)? Pozwoli realizować swoje marzenia a tym samym zapewni lepszą pozycję na rynku pracy.

Kierunki techniczne

Nadal popularnością mogą poszczycić się wszystkie kierunki na uczelniach technicznych. Wszelkie kierunki techniczne chyba w największym stopniu gwarantują pracę, pod warunkiem, że oczywiście absolwent takiego kierunku zna się na tym co robi. Najchętniej wybierane ciągle są informatyka, elektronika, logistyka (tutaj szczegóły). Studia na politechnice są bardzo wymagające, ale też kładą bardzo duży nacisk na umiejętności praktyczne. Często do zaliczenia semestru wymagane są praktyki w różnych zakładach, co sprawia, że absolwenci takich studiów mają już spore doświadczenie. Z tego powodu są doskonałymi kandydatami do pracy. Często zdarza się tak, że firma po stażu oferuje studentowi zatrudnienie. Warto dobrze przemyśleć kierunek studiów, bo od tego naprawdę będzie zależeć nasza kariera zawodowa.
2022/01/25, 07:02