Menu strony

Aparat ortodontyczny – fakty i mity

używanie aparatu ortodontycznego to nie tylko proste uzębienie, to jednocześnie zdrowie. Wiadomo, że estetyka jest niezmiernie kluczowa, wspaniały uśmiech aż przyjemnie go pokazać, jednakże niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że to istotnie czynnik zdrowotny ma tutaj niemałe znaczenie. Aparat to bowiem efektywny sposób na czystość zębów, a co skutkuje brakiem próchnicy czy parodontozy. Co jeszcze warto znać o aparacie ortodontycznym?


gabinet dentystyczny
Kilka o zdrowiu

Pozostającw temacie zdrowia wypada wiedzieć, że aparat ortodontyczny to też lepszy stan przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Proste zęby to także składnik wpływający na zmniejszenie trudności wymowy. Może trudno w to wierzyć, lecz krzywy zgryz bardzo wadzi w prawidłowym mówieniu. Co więcej, dzięki perfekcyjnym zębom sprawniej przeżuwamy pokarmy, co sprawia, iż łatwiej trawimy i chronimy układ pokarmowy.

Dla każdego

Co istotne, aparat na zęby nadaje się dla młodego, jak i wiekowego człowieka. Nie ma właściwie przedziału wiekowego dla wydajnego leczenia ortodontycznego, choć z pewnością na pewno jakieś granice istnieją, gdyż wszak każdy przypadek jest indywidualny. Niemniej, dobry ortodonta (http://a2clinic.pl/stomatologia/ortodoncja/) przypuszczalnie będzie mógł pomóc dość młodej, jak i starszej osobie. Ciekawostką jest fakt, iż starsi pacjenci niejednokrotnie powinni zobowiązani poddać się temu leczeniu, gdyż jest ono nieodzowne, aby przystąpić do leczenia protetycznego.

Do wyboru, do koloru

Co do wyboru aparatu tego typu zagadnienie pozostaje w gestii ortodonty. To on jest fachowcem i wie idealnie, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Do wyboru są aparaty stałe i ruchome. Ten pierwszy to, jak sama nazwa pokazuje przytwierdzony jest na cały okres leczenia. Natomiast aparat ruchomy to zdejmowany model, który pacjent ma sposobność zdejmowania. Najczęściej ortodonta ustala, kiedy można, kiedy trzeba zdejmować, a kiedy nie, gdyż właśnie często pacjenci z aparatem ruchomym albo sobie, stwierdzając kolokwialnie „odpuszczają”, albo zapominają jego zakładać.

dentysta
A czy to boli?

dużo się też mówi o bólu, który stwarza aparat. kwestia wygląda tak, że faktycznie pojawiają się bolesne epizody, ale zanikają one w pierwszych tygodniach. z drugiej strony, nie jest to kategoria bólu, który wymaga od nas zażycia leków przeciwbólowych. Bez obaw więc, nie jest to straszne.

Jak odnaleźć dobrego ortodontę?

najkorzystniej spytać kolegów czy mieli do czynienia z takim fachowcem. Mogą oni polecić jakiegoś dobrego. Innym sposobem jest wyszukiwarka internetowa, w którą w zależności, gdzie mieszkamy wpisujemy, na przykład dobry ortodonta i otrzymujemy pełną listę specjalistów – do wyboru, do koloru. Oczywiście można też pomyszkować po różnych forach internetowych, niekiedy można się z nich dowiedzieć paru istotnych rzeczy o konkretnym ortodoncie.
2022/06/20, 11:03