Menu strony

Czemu nauczyciel musi się uczyć przez całe życie

Mało kto, że gro pedagogów poza pracą udaje się na szkolenia nauczycieli, by się dokształcać. Mnóstwo ludzi zazdrości pracy nauczycielom. W końcu co w tym skomplikowanego... Trzeba tylko opowiadać o konkretnych częściach programu i wypełniać szkolne dzienniki i świadectwa. Czasami ułożyć sprawdzian. Nauczyciel pracuje przecież ledwie kilkanaście godzin na tydzień, do tego dostaje całe dwa miesiące wolnego - tylko pozazdrościć. To niezwykle błędne myślenie. To przykre, ale powszechne w społeczeństwie. Ogromnie pomniejsza pracę pedagogów i umiejscawia ich na niskiej pozycji w hierarchii.

nauczyciele
Wystarczy jednak tylko chwilę pomyśleć, aby przekonać się, że praca nauczyciela jest niezwykle wymagająca, ważna i odpowiedzialna. Nasze dzieci pragniemy powierzać jedynie porządnym, jak najbardziej odpowiedzialnym osobom. Zależy nam, żeby otrzymały możliwie najlepsze wykształcenie, by kontaktowały się z osobami, które staną się dla nich wzorcem i autorytetem. Dokładnie takim człowiekiem powinien być nauczyciel. To nie jedynie zadawanie regułek do wyuczenia, odbębnianie klasówek i wypełnianie dziennika. Nauczyciele biorą udział w wychowaniu i kształtowaniu osobowości naszej pociechy. Każdy człowiek, który chce pracować jako nauczyciel, naprawdę z powołania, zdaje sobie z tego sprawę i chce wypełniać swoje zadanie jak najlepiej.

Z tego właśnie powodu kursy dla nauczycieli cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są to szkolenia poświęcone wielu tematom. Od technik przekazywania informacji do opanowywania agresji czy rozpoznawania objawów uzależnienia. Szkolenia nauczycieli zwykle są zapewniane przez szkoły, w których są zatrudnieni, bywa jednak tak, że trzeba opłacić je sobie samodzielnie.

Wielu ludzi pracujących w zawodzie nauczyciela śledzi na bieżąco szkolenia i kursy organizowane przez jakieś centrum doskonalenia nauczycieli. Tak w zasadzie takiego rodzaju instytucji - zajmujących się rozwijaniem kwalifikacji nauczycieli jest kilka. Powinniśmy sprawdzać oferty szkoleń.

Obecnie gama szkoleń jest bardzo mocno rozbudowana i dopasowana do wymagań nauczycieli. Dostępne są szkolenia dla nauczycieli specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Są również kursy dla rad pedagogicznych, które koncentrują się na wychowywaniu dzieci i rozwiązywania problemów. W końcu nasze pociechy poza domem najwięcej czasu są w szkole, dobrze zatem by kadra była na jak najwyższym poziomie.

Kolejne tematy

Korepetycje i kursy językowe z polskiego dla osób z zagranicy i licealistów

Jak można się przekonać, język polski jest trudny nie tylko dla ludzi zza granicy. Oczywiście od licealistów, dla których polski stanowi język ojczysty, oczekuje się czegoś o wiele więcej, niż od przyjezdnych, co po prostu pragną poznać ten język: rozumienia wierszy, znajomości prozy, historii najsłynniejszych artystów, a także historii i epok w kulturze: renesansu, romantyzmu i innych terminów, które przydają się raczej tylko na lekcjach i nigdy potem. Nie jest to jednakże trudne, a potrzebne do zdania egzaminu maturalnego, jednak wychodzi na to, że niestety nie wszyscy sobie z tym radzą. Nierzadko przydają się korepetycje język polski


Dobry pedagog doucza się bez przerwy, żeby swoim uczniom przekazywać wiedzę w najlepszy sposób, jak również służyć im radą i pomocą oraz być dla nich wzorem. To trudne, ale przy odrobinie zaangażowania - realne.
Dodał: S.D.
2019/07/26, 07:05