Autyzm a Zespół Aspergera to inne zaburzenia. Te dwa zaburzenia się różnią, chociaż wiele osób o tym nie wie

Jak w każdym czasie, tak i dzisiaj przychodzą na świat dzieci z autyzmem lub Zespołem Aspergera. W Polsce jedni, jak i drudzy określani są tak samo, chociaż jednak, jak i druga przypadłość znacznie się od siebie różnią. Niestety, niska świadomość i wiedza na ten temat są na niskim poziomie, a wszystko to przez brak zrozumienia czy pragnienia poznania świata tak funkcjonujących dzieci. W tym artykule spróbujemy trochę zbliżyć tą tematykę, odpowiedzieć na pytanie czym są te dwie przypadłości?

Dziecko i rodzic, chłopiec
Zespół Aspergera, tak, jak i autyzm to zaburzenie rozwojowe, które ma neurologiczne podłoże. Niestety, jego przyczyny nie zostały poznane. Kiepską wiadomością jest również to, iż jest to schorzenie, jakiego nie jesteśmy w stanie wyleczyć, jest więc dla osoby chorej czymś powszechnym od urodzenia aż do śmierci. Zespół Aspergera raczej jest zdiagnozowany dopiero wtedy, kiedy dziecko idzie do szkoły. Ciężko natomiast o bardziej wczesną diagnozę, gdyż objawy są podobne do autyzmu.

Najbardziej istotna różnica między Zespołem Aspergera a autyzmem jest taka, że dzieci z pierwszą przypadłością umieją rozwijać się intelektualnie. Ponadto, nie każdy człowiek ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera potrzebuje interwencji farmakologicznej. Jednakże, lekarz może zadecydować odmiennie, w tej sytuacji leczenie najczęściej rozpoczyna się w wieku dorastania, a osoba z tym zaburzeniem dostaje leki na depresję przez całe życie. Autyzm natomiast to całościowe zaburzenia rozwoju, najczęściej jest obserwowany w ciągu pierwszych trzech lat życia. Dzieci autystyczne zamykają się w świecie własnych przeżyć, odcinają się od rzeczywistości (zobacz artykuł : dzieci autystyczne) . Chociaż objawy wskazują czasami na schizofrenię, to jest to mylna obserwacja.

Autyzm, jako definicja tych zaburzeń, to dosyć nowe podejście, ponieważ jeszcze do połowy dwudziestego wieku nie potrafiono właściwie określić tych objawów, więc wykorzystywano wcześniejsze, nie za bardzo oddające istotę rzeczy kryteria diagnostyczne. Podobnie jak Zespołu Aspergera także autyzmu nie jesteśmy w stanie wyleczyć. Najlepsze wyniki przynosi zaś odpowiednia edukacja oraz terapia behawioralna. Rodzice dzieci które mają autyzm są w stanie również uzyskać pomoc w różnorodnych ośrodkach, stowarzyszeniach czy fundacjach. To umożliwia przejść ten trudny czas odczuć wsparcie, zapewnia też poznanie innych rodziców z dziećmi cierpiącymi na na autyzm.
2018/02/02, 11:54