Menu strony

Solidny sprzęt w góry

Gdy naszym hobby jest chodzenie po górach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń musimy mieć fachowo dobrany sprzęt, który da nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w czasie wyjazdów. Każdy porządny sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swojej ofercie. Ostatnio, o wiele za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, ponieważ wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr
Bo jakże inaczej określić wychodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają żadnej przyczepności na mokrym podłożu. Albo, co często zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy w takiej sytuacji jeden mokry kamień i wypadek pewny. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie upadek w przepaść. A jak określić kogoś kto wychodzi w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie mając pojęcia jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które wybierają się na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeśli twoją pasją są góry sprawdź oświetlenie do wspinaczki) przyszykuj się do wyjazdu odpowiednio.

Warto mieć jeden sprawdzony sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować dobrze sprzęt. Należy na początku odwiedzić kilka miejsc, można także poczytać opinie w sieci. Nie jest trudno trafić na takie strony, wystarczy jedynie fraza "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyjściu w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki - https://skalnik.pl/turystyka-zimowa-raki-raczki.html - turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak naprawdę, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać dodatkowej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie kolejną parę. Być może do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno trafimy na najnowsze propozycje.
Dodał: Mateusz Matković
2021/04/28, 11:43