Menu strony

W jaki sposób zatroszczyć się o stopy?

Podologia to stosunkowo młoda sfera medycyny skupiająca się na diagnostyce, leczeniu a także pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmują się tak stopami zdrowymi, jak też "chorymi" oraz zagrożonymi postępem jakiejkolwiek patologii na przykład zespołu stopy diabetycznej, innymi słowy powikłania cukrzycy.
obiad


szyja


Podologia na świecie nie jest specjalnością lekarską. O jej odrębność walczyli pedicurzyści, jacy byli zatrwożeni warunkami w jakich realizowane są zabiegi w kosmetycznych gabinetach. Zaniepokojeni skutkami takiego postępowania między innymi wrastające paznokcie, zakażenia oraz amputacje, postanowili świadczyć swe usługi na w wyższym stopniu profesjonalnym poziomie. Podologiczne zabiegi są przeznaczone dla osób mających ograniczenia ruchowe, którym trudno jest osobiście zadbać o higienę stóp (osoby z niepełnosprawnością ruchową, unieruchomione, ludzie otyli, ze zwyrodnieniami kręgosłupa). Zalecane są również chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów jak też nadpotliwością stóp. Podolog podolog gliwice Tarnowskie Góry (świetny artykuł) zajmuje się także pacjentami z wrodzonymi zniekształceniami stóp (przykładowo haluksy), defektami skóry stóp (odciski, kurzajki) oraz grzybiczym zakażeniem paznokci, pęknięciami skóry na piętach, czy finalnie wrastającymi paznokciami. Oprócz tego konsultacje podologiczne rekomendowane są sportsmenom np. biegaczom.


Balonoplastyka zatok


Do orientacyjnych zabiegów podologicznych zalicza się dla przykładu specjalny pedicure dla osób chorych na cukrzycę, skracanie płytki paznokciowej, usunięcie odcisków, itd.
Podolog Zabrze nie jest do tej pory niezwykle popularny, jednakże jest to ogromnie celowa dziedzina medycyny. Bowiem z uwagi na ilość amputacji z przyczyny zespołu stopy cukrzycowej istnieje ogromna potrzeba edukacji z zakresu zdrowia i pielęgnacji stóp szczególnie w populacji cukrzyków.
2021/12/16, 07:43