Menu strony

Masz objawy choroby nowotworowej bądź spostrzegasz je u bliskich? Udaj się na wizytę do specjalisty genetyka

Zalecenia od genetyka klinicznego to bardzo ważna, a przy okazji wciąż unikatowa i niezbyt często praktykowana w Polsce szansa na wyjaśnienie zagrożeń o podłożu genetycznym, uwarunkowanych przez rodzinę lub objawiających się niepodziewanie. Co lepiej wiedzieć o konsultacjach u genetyków, kiedy wybieramy się do tego fachowca? Co dają konsultacje u lekarzy wyuczonych w zakresie genetyki?
lekarze
Kluczowym na początek badaniem kieruje lekarz (szukasz specjalisty - kliknij). Wizyta w jego gabinecie przeważnie kojarzy się z wyjątkowo złą sytuacją ze zdrowiem - względem mutacji genetycznych nie mamy jakiegokolwiek żadnego wpływu na zdrowie. Wizyta i konsultacje lekarza genetyka nie ograniczają się jedynie do chorych intensywnie lub (kontynuuj) tych, którym genetyczne uwarunkowania potencjalnie zagrażają życiu. Na wizytę u genetyka mogą wybrać się też ci, którzy przeczuwają możliwość zachorowania na nowotwór. Każde możliwe odmiany tej choroby rozkładają ludzki organizm od środka.

Kolejne tematy

Do jakiego pójść ginekologa? Co jest ważne w kwestii wyboru? Na co trzeba zwrócić uwagę?

gabinet ginekologiczny
Ginekologia jest dziedziną nauk medycznych trudniąca się problemami narządów płciowych kobiety. Temat jest delikatny, stąd więc większość kobiet unika wizyt u lekarza ze względu na strach oraz wstyd przed taką wizytą. W tej sprawie bardzo ważna jest profilaktyka, którą poprzez badania może nam zagwarantować tylko lekarz ginekolog.


Genetyk wydaje skierowanie na test genetyczny, najczęściej badanie DNA lub - więcej i więcej - chromosomów, które jest istotne w całym procesie diagnozy. Wskazania co do badań genetycznych wynikają zarówno z obowiązku przeciwdziałania, jak i ratowania życia ludzkiego. Potomny noszącego nowotwór, kobieta, która urodziła martwe dziecko lub poroniła, a również kobieta decydująca się na zapłodnienie in-vitro - każdy z tych ludzi powinien w swoim czasie odwiedzić gabinet genetyka.


Gros z nas załapałaby się na bezpłatne, onkologiczne badania. Wymaganiem by zostać przyjętym na niepłatne konsultacje jest ukończenie osiemnastu lat, dokument kierujący do lekarza badającego, odpis potwierdzający nowotwór u chorego lub zagrożonego, a do tego ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku wypisów, gdy nie jesteśmy chorzy lub zagrożeni podejrzewanych o nowotwór, ten warunek nie jest konieczny.

Badanie najbliższych pacjenta (rodziny) pozwala na zyskanie pewności jakie są szanse na niezachorowanie lub zachorowanie, ściśle powiązane z naszym kodem genetycznym. Choć badanie wykonywane jest na krwi, wyniki ostateczne będą do odbioru po okresie miesiąca czasu. Wiele etapów badania zależy bowiem od diagnostów laboratoryjnych, którzy przygotowują dla pacjentów właściwe, indywidualne zalecenia profilaktyczne.

Sprawdź też
2019/02/27, 15:21