Menu strony

Place zabaw - co było kiedyś, a co jest teraz?

Zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco większych dzieci zabawa jest niezwykle ważną częścią codzienności. Poprzez zabawę najmłodsi uzyskują nowe wiadomości, a także uczą się działania w grupie, dzielenia się i generalnie życia w społeczeństwie. Nieprawidłowe jest twierdzenie części rodziców, którzy są zdanie, że dziecko musi być wychowywane pod kloszem, z dala od rówieśników, którzy mogą mieć na nie szkodliwy wpływ. Tak samo szkodliwe jest oddzielanie pociechy od wszelkich niebezpieczeństw, chociażby od infekcji i dolegliwości wynikających z częstego pobytu w towarzystwie rówieśników.

dziewczynka na placu zabaw
Krótko mówiąc najmłodszym powinno się zapewniać pewną dozę swobody i opcję spędzania czasu z innymi dziećmi, co może mu pomóc w późniejszym życiu, a także uodporni je na wiele szkodliwych elementów.

Jeśli ciekawi Cię niniejszy wpis, to bez ociągania kliknij tutaj i przeczytaj oprócz tego inny tak samo zajmujący news pływanie dla dzieci kraków.

Miejscem, które doskonale się nadaje do tego typu wspólnej zabawy jest plac zabaw.

Niegdyś i dziś
Place zabaw (zobacz informacje), podobnie jak dużo innego rodzaju miejsc, przez długi czas zmieniały się i uległy unowocześnieniu. Sporo przyrządów na nich się znajdujących ma swoje prototypy w minionych latach. Przykładem są tradycyjne huśtawki, które obecnie produkowane są z odmiennych tworzyw niż w dawnych latach. Generalnie aktualnie na szeroką skalę wykorzystywane są tworzywa sztuczne, ale również odpowiednio dostosowane drewno. Często spotykanym widokiem na chwilę obecną są place zabaw z charakterystycznymi domkami z drewna, wyposażonymi w zjeżdżalnie i inne atrakcje. Ogólnie obecnie miejsca tego typu są znacznie lepiej wyposażone, akcesoriów jest po prostu więcej. Dzięki temu większa liczba najmłodszych może z nich korzystać w jednej chwili.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Współcześni projektanci placów zabaw i innych miejsc wykorzystywanych przez dzieci do zabawy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo najmłodszych- tutaj . Oczywiście nie wyklucza to całkowicie ryzyka urazu doznanego przez dziecko pod nieuwagę rodzica. Niebezpieczeństwo to jednak jest możliwie jak najbardziej ograniczone. Na placach zabaw wykorzystane zostały przyrządy wykonane w możliwie bezpieczny sposób, na przykład wszelkie gwoździe i śruby powinny być w każdym przypadku ukryte, by najmłodsi nie mogli się o nie pokaleczyć. Oprócz tego już od wielu lat w standardowych huśtawkach zapewniane są specjalne zabezpieczenia w formie dodatkowego łańcucha, zabezpieczając dzieci przed wypadaniem i wyskakiwaniem z huśtawki.
2022/03/04, 08:56