Menu strony

Jakie istnieją najpopularniejsze przyczyny dolegliwości siatkówki oka?

Wzrok to wyjątkowo istotny dar każdego żywego organizmu. Bez umiejętności właściwego widzenia, niewykonalne albo niezwykle utrudnione jest wykonywanie większości czynności.


Niestety oczy, czyli pozornie niezwykle mały organ jest narażony na zadziwiająco dużą ilość różnorodnych przypadłości.


Dla przykładu choroby siatkówki oka mogą w bardzo szybki oraz nieprzyjemny sposób przeszkadzać choremu w typowych czynnościach. Specyficzność budowy siatkówki sprawia, że wyjątkowo nieprzyjemne i prędko zauważalne przez chorego są przypadłości środkowej części siatkówki oka. Najczęstszymi objawem jest niespodziewane albo cykliczne pogorszenie tzw. widzenia centralnego, jest zauważalne jako zdeformowane postrzeganie obrazów z mniejszej albo z większej odległości. Z powodu, że choroba centralnej części siatkówki może dotyczyć jedynie jednego oka, przy zupełnie zdrowym drugim. Należy wspomnieć, że wcześniej wymienione symptomy mogą zostawać przez chorego długi czas nieodkryte. Dlatego też wyjątkowo istotna jest podstawowa samodzielna kontrola wzroku, która opiera się na śledzeniu wybranych rzeczy za pomocą jednego oka, przy zasłoniętym drugim.


konsultacje


Kolejne tematy

Nadchodzi najmniej lubiana pora roku

osiedle
Deszcze, silne wiatry - to wszystko przynosi do nas znienawidzona przez liczne grono osób jesień. Ta pora roku posiada tak faktycznie dwie twarze: z jednej strony cudowna, słoneczna z umiarkowaną temperaturą i pełna przepięknych kolorów natury, oraz tę najmniej lubianą - pełną deszczu i co tu dużo mówić prędko roznoszących się chorób zakaźnych.


na diecie


Zazwyczaj spotykaną przyczyną chorób siatkówki narządu wzroku mogą być zmiany spowodowane dziedziczną bądź wadą nabytą. Z drugiej strony mogą być one też powiązane z dolegliwościami ogólnoustrojowymi, np. z moczówką (cukrzycowe opuchnięcie, plamki DME), nadciśnieniem, zatorem żyły centralnej czy zawansowanym wiekiem (zwyrodnienie przebarwienia związane z wiekiem AMD).


Inne z kolei podłoża to przekształceniaprzemiany powstawłe po zapaleniu: błony nasiatkówkowej czy otwory w plamkach. Jeżeli zaobserwowania jakichkolwiek niepomyślnych zmian w sposobie widzenia, należy oczywiście od razu zgłosić się do okulisty.
2017/12/04, 10:05