Zdrowie dziecka: sposoby wspierania rozwoju oraz rehabilitacji niemowląt

Dziecko już od pierwszych chwil swoje przyjścia na świat powinno uczyć się odpowiedniego odbierania bodźców z otoczenia i należytych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność spotkań z integracji sensorycznej i terapii metodą Bobath.

Nieprawidłowości sensoryczne
dziecko bawiące się maskotką
mogą powodować trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym wywoływać kłopoty społeczne i emocjonalne, lub trudności z nauką. Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu zdolności do odczuwania oraz rozumienia informacji dostarczanych przez zmysły warto przyjść na zajęcia z integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, pochodzących ze zmysłów. Ćwiczenia z owej tematyki pomagają dziecku w adekwatnym oraz efektywnym reagowaniu na wymogi otoczenia, w postaci ruchowej bądź myślowej. Integracja sensoryczna wpływa na rozwinięcie określonych umiejętności na dalszych etapach życia dziecka. Jeśli zatem zainteresuje nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa proponuje kilka ośrodków, gdzie dzieci mają okazję ćwiczyć z certyfikowanym terapeutą.

Z kolei wspomniana na początku Bobath została stworzona w Londynie przez duet Bobathów. Na początku małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy doznali uszkodzeń mózgu w czasie drugiej wony światowej, natomiast z czasem Bobathowie zaczęli pracować z dziećmi. Warto sprawdzić: bardzo przydatna strona, dobrze odwiedzić. Niezmiennie w tej pracy ciekawiło ich wprowadzanie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczne napięcia mięśni, szukając równocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zafascynowana owymi badaniami lekarka Kong zaprosiła do wspólnej pracy fizjoterapeutkę Mary Quinton, by wspólnie w Szwajcarii stworzyć zespół fachowców pracujący z maluchami z rozmaitymi kłopotami ruchowymi. Te dwie kobiety poniekąd zrewolucjonizowały pojmowanie prawidłowego rozwoju niemowląt, opracowując terapię, w czasie której dziecko uczy się prawidłowych mechanizmów odruchu postawy. Tę właśnie terapię
dziecko
nazwały NDT, czyli Neurodevelopment Therapy Bobath.

Metoda NDT polega na głębokim rozumieniu właściwego rozwoju ruchowego niemowlęcia i obecnie praktykowana jest również w Polsce. Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to spotkania, w czasie których specjalista wychamowuje patologiczne wzorce ruchowe oraz uczy prawidłowych, reguluje napięcia mięśni. Niezwykle istotne w tej terapii jest indywidualne podejścia do pacjenta. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie daje szansę prowadzić ruch tak długo, póki dziecko samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego i wyuczony ruch zautomatyzuje w funkcję.
2020/11/10, 08:21