Dziecko już od pierwszych chwil swoje przyjścia na świat powinno uczyć się odpowiedniego odbierania bodźców z otoczenia i należytych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność spotkań z integracji sensorycznej i terapii metodą Bobath.
Nieprawidłowości sensoryczne
mogą powodować trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym wywoływać kłopoty społeczne i emocjonalne, lub trudności z nauką. Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu zdolności do odczuwania oraz rozumienia informacji dostarczanych przez
zmysły warto przyjść na zajęcia z integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, pochodzących ze zmysłów.
Ćwiczenia z owej tematyki pomagają dziecku w adekwatnym oraz efektywnym reagowaniu na wymogi otoczenia, w postaci ruchowej bądź myślowej. Integracja sensoryczna wpływa na rozwinięcie określonych umiejętności na dalszych etapach życia dziecka. Jeśli zatem zainteresuje nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa proponuje kilka ośrodków, gdzie dzieci mają okazję ćwiczyć z certyfikowanym terapeutą.
Z kolei wspomniana na początku Bobath została stworzona w Londynie przez duet Bobathów. Na początku małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy doznali uszkodzeń mózgu w czasie drugiej wony światowej, natomiast z czasem Bobathowie zaczęli pracować z dziećmi. Warto sprawdzić: bardzo przydatna strona, dobrze odwiedzić. Niezmiennie w tej pracy ciekawiło ich wprowadzanie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczne napięcia mięśni, szukając równocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zafascynowana owymi badaniami lekarka Kong zaprosiła do wspólnej pracy fizjoterapeutkę Mary Quinton, by wspólnie w Szwajcarii stworzyć zespół fachowców pracujący z maluchami z rozmaitymi kłopotami ruchowymi. Te dwie kobiety poniekąd zrewolucjonizowały pojmowanie prawidłowego rozwoju niemowląt, opracowując terapię, w czasie której dziecko uczy się prawidłowych mechanizmów odruchu postawy. Tę właśnie terapię
nazwały NDT, czyli Neurodevelopment Therapy Bobath.