Menu strony

Których etapów syfilisu zarażony może nawet nie dostrzec?

Dzisiaj możemy napotkać różne dolegliwości również przekazywane drogą płciową. Jedną z takich chorób jest kiła, którą na początku moglibyśmy pomylić z opryszczką.
Nieleczona choroba może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia.


syfilis


Syfilis jest dolegliwością, jaka jest chorobą zakaźną przekazywaną drogą płciową. Bakteria, jaka wywołuje dolegliwość to krętek biały. Dostaje się ta bakteria przez uszkodzoną skórę. Dolegliwością tą najłatwiej zarazić się poprzez kontakt bezpośredni z zakażonymi wydzielinami podczas stosunku seksualnego albo pocałunku. Podczas wczesnego okresu kiły, chory zaraża także w okresie, gdy zmiany na powierzchni skóry nie pojawiły się. Codzienne kontakty z chorą osobą nie spowodują, że się zarazimy chorobą. Nie można by zarazić się kiłą na terenie basenu albo pijąc z tego samego kubka. Także nie zarazimy się kiłą przez podawanie dłoni albo korzystanie z tej samej toalety. Bakteria, jaka jest odpowiedzialna za zarażenie nie przenosi się drogą kropelkową. Nie zarazimy się jeśli będziemy dotykać tej samej klamki albo słuchawki.


Można wyróżnić dwa etapy kiły: wczesny i późny. Te dwa etapy pojawiają się po sobie. Wczesna kiła może trwać do dwóch lat od zakażenia. Wczesną kiłę można podzielić na dwie fazy: kiłę pierwotną i wtórną. Dla obydwu takich faz są odmienne Objawy. Początkowym symptomem pierwotnej kiły jest pojawienie się bezbolesnej grudki na skórze w pobliżu wniknięcia krętka bladego. Taka grudka pojawia się zwykle między 9 a 90 dniem od zarażenia. U panów o normalnych upodobaniach płciowych, grudka występuje w pobliżu odbytu oraz na prąciu, natomiast u kobiet na wargach sromowych oraz szyjce macicy.
Może też pojawić się na palcu lub błonie śluzowej jamy ustnej.

Czy opisywany wątek Cię interesuje? Jeśli chcesz uzyskać uzupełniające informacje odnośnie tego problemu, to odwiedź proponowany serwis www.

Przemiany pierwotne ustępują same zwykle po trzech tygodniach. Można by takiej kiły w ogóle nie dostrzec, gdyż jest bezbolesna.
2022/02/03, 08:01