Menu strony

Planszówki, w jakich będziecie walczyć z wiecznym wrogiem – brakiem żywności

Wpadniemy dziś do państwa Franków, którzy dopiero co zakończyli borykać się z okrutną zarazą, jaka zgarnęła solidne żniwo pośród ludności, żeby potem polecieć do kraju Kwitnącej Wiśni, w której w ogrodach cesarza mieszka niebywale żarłoczna panda.
Na koniec rozbijemy się na bezludnej wyspie.


George Sand


Czytająca kobieta


Agricola gra planszowa, jaka na początku zdaje się być prymitywną zabawą, w której chodzi wyłącznie o powiększanie liczebności członków rodziny jest przy dokładniejszym poznaniu przepełnioną emocjami rozgrywką strategiczną. Zwyciężczyni 10 prestiżowych tytułów przeniesie zawodników do roku 1670, literalnie parę lat minęło od ostatnich ofiar dżumy na obszarze Francji. Królestwo wraca do życia, najwyższa pora przywrócić dawne piękno kraju Francuzów. Każdy z graczy zaopiekuje się jedną rodzinę, jakiej pomoże przeżyć trudne czasy wszędobylskiej nędzy oraz głodu. Gra wymaga od uczestnika prognozowania kolejnych ruchów. Chociaż nikt nie może przegrać odpadając z gry to gromadzenie punktów nie jest takie proste, ponieważ członków powiększającej się rodziny trzeba nakarmić.


Kompletnie inaczej dzieje się na japońskich wyspach, gdzie panuje dobrobyt – przynajmniej na dworze cesarza. Władca Japoni otrzymał od chińskiego monarchy nadzwyczajny podarunek, aby uczcić pozytywnie zakończoną długotrwałą serię sporów. Zgadza się, tym podarkiem jest uroczy miś panda – bohater gry takenoko. Władca rzecz jasna nie posiada czasu, aby troszczyć się o małą pandę, toteż opiekę nad maleństwem powierza swoim sługom – czyli graczom. Naszym zadaniem jest uprawa pędów bambusa, który rośnie w 3 różnych kolorach w ogrodach cesarskich. Ten z graczy który zgromadzi największą liczbę punktów wygrywa. Gra nie należy do skomplikowanych, ale daje wiele frajdy, toteż dedykowana jest rodzinom.


Robinson Crusoe gra, ta przenosi nas z cudownych ogrodów na brzeg bezludnej wyspy. Uczestnicy tak jak książkowy bohater budzą się na wyspie gdzieś na środku oceanu pacyficznego obok rozbitego statku. Waszym zadaniem jest przeżycie. Pierwszym zadaniem jest rozpalenie ogniska, by wezwać pomoc, potem trzeba już jedynie walczyć o życie. To od jakości waszej współpracy będzie zależało jak długo przetrwacie.
Gra gwarantuje mnóstwo radości, ponieważ stawia przed uczestnikami co raz to trudniejsze wyzwania.


Każda z gier porusza ten sam problem, który od zarania utrudniał człowiekowi żywot, aby przetrwać, żyć i się rozwijać trzeba zadbać o coś do jedzenia. Każda pokazuje ten problem w innym kontekście, ale przy każdej spędzić miłe chwile z rodziną albo znajomymi.
2022/08/03, 08:19