Menu strony

Udało się - będziemy rodziną! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z totalnie nowym zadaniem?

Czy współczesnym rodzicom jest łatwiej? Chyba tak - powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, sale zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było... Raczej nie - powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i presja bycia idealnym rodzicem. Kiedyś tego nie było... Jednak pytania o pierwsze kroki z maleństwem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba niezmiennie te same.
dziecko
Życie staje na głowie w chwili, kiedy para dowiaduje się, że na świecie pojawi się ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy dziecko jest planowane, czy nie do końca. W głowie pojawia się wtedy milion pytań – komu pierwszemu powiedzieć, jak się dobrze przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła dobrze? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom sporo czasu na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie przyjaciół i fachowa opieka medyczna pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i nastawić umysł i ciało. Dobrze jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na dziecko i poświęcić go na ważne rozmowy z partnerem, co to znaczy być kochanymi rodzicami, czy dziecko umocni więź między małżonkami i czy para będzie mogła polegać na sobie w każdej trudnej sytuacji. Za drugim razem życie stanie na głowie tuż po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Dziecko będzie potrzebowało nieustannej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Codziennie para uczy się czegoś innego o maleństwie i o sobie wzajemnie. Skarb, choć jest najmniejszy w rodzinie, przejmie funkcję szefa i ustali rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, dniu wolnym czy urlopie długo nie będzie mowy. Brak snu, przeorganizowanie całego mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy brak życia towarzyskiego da się we znaki, ale dalsze wspólne chwile zrekompensują te niedogodności w stu procentach - Tiny Love. Podglądanie rozwoju naszej pociechy, zmieniające się potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – właśnie dlatego nowe, wspólne życie będzie po prostu bogatsze i żadne małżeństwo nie zamieni go na nic innego.


Kolejne tematy

Ciężki temat - co sądzisz o zabiegach in-vitro? Trzeba o tym rozmawiać.

in vitro
Chociaż niewiele się o tym jeszcze słyszy, w dzisiejszych czasach coraz większa ilość kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. Co negatywnie wpływa na kwestie naszej płodności i czy można temu zaradzić? In-vitro to na pewno trudny temat, ale okazuje się, iż musi się z nim mierzyć coraz większa ilość kobiet. Co ma niekorzystny wpływ na naszą płodność? W współczesnych czasach przede wszystkim fakt, że kobiety zwykle odkładają decyzję o posiadaniu dziecka na odległą przyszłość. Jeszcze parędziesiąt lat wstecz kobiety często rodziły dziecko przed dwudziestym czwartym rokiem życia.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu
Lecz teraz przed nimi wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów pojawi się szereg istotnych pytań - czy wystarczy dobrze żyć, dawać odpowiednie wzorce, pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów, analizować je czy może stale prowadzić za rękę i pomagać? Czy zdać się na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać robić błędy i wyciągać nauki czy chronić przed ich popełnianiem tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka mądrości w książkach, szuka wzorców wśród rodziny lub znajomycha część zdaje się po prostu na własne zdanie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje.

Jeśli prezentowany wpis Cię zafrapował, to bez wahania wejdź na ten link - ta unikalna strona (http://www.pischool.pl/kontakt/) z pewnością też będzie dla Ciebie wartościowa.

Więcej porad dotyczących wychowania - swiat-rodzicow.pl - Alvi
2021/08/03, 10:04