Alkoholizm niezwykle często nazywany jest jako choroba 21 wieku. Niestety nie znamy precyzyjnej liczby ludzi, które chorują na tę dolegliwość. Znane aktualnie statystyki są niemiarodajne a zdecydowana część osób bardzo wstydzi się przyznawać do takiego kłopotu.
Efektywność terapii jest zależna od stopnie zaawansowania
dolegliwości.
Najbardziej skuteczną postacią pomocy jest tzw. psychoterapia, która nazywana jest jako odwyk. Ta metoda jest złożona z kilku etapów. Najważniejsze jest to, żeby pokazać choremu sposób działania jego uzależnienia. Należy mu konkretnie powiedzieć, jakie są etapy oraz symptomy dolegliwości, czy jakiego rodzaju są mechanizmy chorobowe. Należy także uzmysłowić choremu, że da się wyleczyć alkoholizm. Wielokrotnie
pacjenci przed podjęciem psychoterapii podlegają także detoksykacji. Zazwyczaj bywa tak, że człowiek uzależniony chce zaprzestać pić alkohol, ale nie jest w stanie tego zrobić, gdyż wraz ze
SPAdkiem stanu alkoholu
zaczyna również doświadczać jednego z symptomów nałogi.
Chodzi tutaj o zespół abstynencki, który jest w praktyce szeregiem różnorodnych dolegliwości psychicznych oraz fizycznych. Mogłyby to być stany lękowe, wzmożona potliwość czy niekontrolowane ruchy mięśni. Mogłyby to być też wymioty albo nudności. W celu złagodzenia takiego zespołu pacjenci często sięgają ponownie po przysłowiowy kieliszek. Uzależnieni nie umieją na własną rękę sobie z tym radzić oraz prawie w każdym przypadku uzależnieni próbują wyleczyć się samodzielnie. Jest to jednak nieodpowiednia droga.
Mało osób może pochwalić się wyśmienitym zdrowiem , a także brakiem jakichkolwiek chorób. Jest to wywołane szybkim tempem życia , a także brakiem aktywności fizycznej.