Menu strony

Wychowywanie potomka

Wychowywanie dziecka poza oczywistą radością i spełnieniem, to też nieuniknione problemy i niepowodzenia. Jednym z nich są kwestie finansowe, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy za wiele, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia finansowa jest dość często pomijana, jakby jej nie było, albo jak gdyby nie było możliwe zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Powszechnie wiadomo, są sprawy bezcenne, jak miłość czy macierzyństwo, jednakże jest również rzeczywistość, którą rządzą pieniądze.

Pokój dziecka z kolorowymi dodatkami
Odkąd dziecko przychodzi na świat trzeba kupić wyprawkę. Jest jasne, co trzeba kupić:, łóżeczko, kocyk kocyk niemowlęcy zimowy czy wózek to niezbędne pomoce. Konieczne także są rożki dla dzieci, pościel, preparaty higieniczne i witaminy, potrzebne będą też zabawki, te edukacyjne, jak i przybornik dziecięcy. Ważne będą też zabawki bardziej do zabawy jak samochody czy lalki.

Nierzadkim wydatkiem w tym wieku są wizyty u lekarza. Każde dziecko choruje, jedno więcej, drugie mniej, lecz nie można wysnuć wniosku, iż jakieś dziecko jest od tego wolne. Po prostu, słabszy organizm dziecka jest narażony na przeciągi, zmiany temperatur, choroby przejmowane od chorych rówieśników (na przykład) wprzedszkolu) czy choroby rodziców. Co więcej, rodzice także się mogą zarazić od swoich dzieci, więc wtedy koszt lekarstw wzrasta.

Kiedy nasza pociecha dorasta szykują się inne wydatki. Zapisy na szkolenia, półkolonie, książki do szkoły, wycieczki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jeśli nasze dziecko jest odważne, lubiące nowe doświadczenia możemy być pewni, iż będzie pragnęło spróbować wszystkiego, a my nie możemy mu w tym przeszkadzać. Często dzieci fascynują się nowym zjawiskiem, by po chwili zainteresować się innym, to naturalne, powinniśmy być cierpliwi, choć niezbędna jest pogadanka o tym dlaczego tak się stało, jak się stało, dlaczego twoje dziecko już nie chce na przykład uczęszczać na zajęcia z karate, a woli chodzić na lekcje pływania?

Kolejne tematy

Znacznie bardziej ekonomiczne przygotowanie wyposażenia dla swojego maluszka

Dziecięcy sen
Dane jednoznacznie ukazują raczej przykrą prawdę - a konkretniej, bardzo często rodziców nie stać na przygotowanie wyprawki dla swojego dziecka. Co prawda wypłata przeciętnego polskiego ojca, polskiej rodzicieli, jest o wiele większa, niż kiedyś, lecz i tak można powiedzieć, że w bardzo wielu przypadkach jest tak, iż kupno wszelkich rzeczy niezbędnych dla niemowlaka to niemal męka. Fajnie, że mimo wszystko uradowani rodzice mają możliwość jakoś sobie ze wszystkim radzić. To jak?


Wszystkie te koszty to normalna konsekwencja wychowywania dziecka. Niektórych może zdenerwować przeliczanie wychowywania dziecka na pieniądze, lecz przyszło nam żyć w kraju, który nie rozpieszcza pod tym względem, gdyż nie ma tak naprawdę dobrej polityki rodzinnej, więc temat ten musi się pojawiać. I pojawia się w naszych rozmowach, w myślach, jest obecny wśród małżonków, młodych rodziców, dyskutowany jest przez polityków i ekonomistów. Powinniśmy podejść do tego naturalnie, bez wyrzutów sumienia.
2021/08/20, 10:30