Nasze dzisiejsze dzieci

Dzieciństwo to dar, niezwykłe wspomnienia, fantazja, nieskrępowana wyobraźnia, wieczna oaza szczęścia. Oczywiście, nie każdy ma takie dzieciństwo, nawet nie trzeba szukać w państwach ogarniętych wojną, żeby zobaczyć, czym jest nieszczęśliwe dzieciństwo, które dotyka wiele dzieci. Jednakowoż, wierzę, że większość z nas miało to szczęście żyć – jakby to powiedział klasyk – w czasach pokoju, w których nie było walk, przewrotów, wysiedleń i innych tego typu nieprzyjemności.

łóżeczko dziecięce
Nasze pociechy żyjące obecnie po prostu tego nie doceniają, ale żyją najpewniej w najbardziej spokojnych czasach od stuleci. Nawet w czasie komunizmu było w miarę spokojnie, ale propagandaataku Niemiec, czy zimnej wojny to realne groźby, które niszczyły trochę sielankowy spokój. Dziś, największym zmartwieniem wielu pociech są rozmowy na Facebooku i niedostępność niektórych zabawek, jakie już przecież ma połowa szkoły. Mowa o nowoczesnych gadżetach, jak nowoczesne smartfony czy tablety, są one tak ważne i tak zwyczajne dla młodego pokolenia, że aż trudno w to uwierzyć.

Podobnie, jak zmieniła się wartość potrzeb dla dzieci przemianom ulegają też wyobrażenia rodziców, co do sposobów wychowania. Kiedyś, gdy nie było za dużo produktów, a każda pociecha była jednakowo zamożna nikt nie mógł się pochwalić nową zabawką, no chyba, że tato wrócił z innego kraju i przywiózł jakąś inną rzecz z Węgier czy Czechosłowacji. Jednakże, na poziomie dzieci najmłodszych wszystko w krajobrazie wychowania wyglądało tak samo, dzisiaj jednak dzięki nowym możliwościom, wolnemu rynkowi i kapitalizmowi mamy do wyboru szereg różnych możliwości.

Kto na przykład kiedyś interesował się kontaktami, że dzieci z ciekawości wkładają tam ręce. Wyjaśniło się coś, jakąś historyjkę i po sprawie, a dzisiaj możemy zakupić specjalne gniazda dla dzieci (zadbaj o komfort pociechy i zamów gniazdo dziecięce pościel), które uniemożliwiają „zabawę” z prądem. Ta bardzo ważna pomoc to tylko jedna z wielu, które rozwinęły się ostatnio. Obecnie na przykład mamy do wyboru nie jeden, ale kilka rodzajów jaśków dla dzieci i kołderek dla dzieci, podobnie ma się sprawa z kompletami pościeli dla dzieci czy z szeregiem zabawek, od najmniejszej do największej, mniej i bardziej kolorowe. Aż strach wchodzić z dzieckiem do sklepu z zabawkami, bo możemy wyjść z pustym portfelem (porównaj atrakcyjne oferty sklepów internetowych i zamów taniej kołderki). Takie, spokojne, „nudne” czasy.

Życzmy sobie jednakże, aby ten okres potrwał jak najdłużej, niech „nudne” czasy będą tylko czasami przerywane przez pasjonujące wakacje czy chwile rodzinnego szczęścia.
2019/03/06, 02:45