Rzeczy na wyprawę pieszą lub kolarską

Zbliżają się dużymi krokami cieplejsze miesiące, w trakcie których, jeszcze przed początkiem sezonu, wielu ludzi wyrusza na piesze i rowerowe podróże. Jest to dość korzystne z pewnych względów rozwiązanie – zapewnienie sobie wypoczynku, zanim na trasach górskich, biwakach i w noclegowniach zjawi się sto tysięcy wczasowiczów – ale wymaga siły charakteru i fizycznej sprawności, a z całą pewnością solidnego stanu zdrowia.

Ognisko
Podstawową i najważniejszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, będzie sprzęt, przy którego pomocy zamierzamy się przemieszczać z miejscowości do miejscowości. O rowerach można pisać grube tomiszcza – w paru słowach jednak da się powiedzieć, że dowolny sprzęt do podróżowania powinien mieć solidnie naoliwione łożyska, wycentrowane koła i nowe opony. Całą masę porad można odszukać w dziesiątkach podręczników, które objaśniają wszystkie detale. Co do obuwia – najkorzystniej, gdy służą już kolejny rok, a jeśli to chrzest bojowy nowego obuwia, rozsądnie rozruszać je nieco przed wyrwaniem w długą wędrówkę. Jest to konieczne, by uniknąć bolesnych otarć, które każde nowe obuwie w zasadzie gwarantuje, bez względu na cenę. Co do wydatku natomiast – nierozsądnie jest skąpić na obuwiu, im lepsza cholewka, im wygodniejsze wyłożenie wewnątrz, im trwalsza, najlepiej vibramowa podeszwa, tym lepiej się sprawdzą w trasie. Więcej w temacie: dla kogo zamberlan?.

Ludziom, co cenią sobie namiastkę komfortu w trakcie podróży i nie do końca są w stanie zaufać swojemu zdrowiu, na pewno przyda się nieco wyposażenia kulinarnego. Zwłaszcza w czasie zimniejszej nocy albo mokrego odcinka na trasie rewelacyjnie spisze się kuchnia turystyczna, niezastąpiona w chwili, kiedy należy przygotować samodzielnie jakiś ciepły posiłek. Do kompletu na pewno przydadzą się sztućce turystyczne, których liczne rodzaje da się znaleźć nie tylko w sklepach ze sprzętem turystycznym, lecz także w sklepach z ekwipunkiem wojskowym. Sztućce turystyczne to kompaktowe, połączone ze sobą łyżka, nóż i widelec. Sprawdź: .

Zestaw wyposażenia, oczywiście, musi zmieścić się do plecaka albo sakw rowerowych, chyba że mamy ten luksus i jedziemy z przyczepką rowerową. Należy zachować rozsądny kompromis pomiędzy komfortem, obciążeniem bagażami i oczekiwaniami wobec podejmowanej wyprawy. A gdy na początku stwarza to problem, najrozsądniej spytać o pomoc i kompanię w wyprawie kogoś doświadczonego.

Niebanalne kierunki podróży

eccotravel
Dokąd rodacy zazwyczaj wyjeżdżają na wczasy? Odpowiedź jest powszechnie znana: Grecja, Włochy, Tunezja. Każdego roku miasta nadmorskie w tych stronach są zatłoczone turystami. Kiedyś były to wycieczki egzotyczne, obecnie te rejony są całkowicie ograne. Nie zaskoczysz przyjaciół zdjęciami spod piramid, bo prawie każdy już je odwiedził. Ludzie, którzy pragną wyróżnić się jakąś oryginalnością, powinni wybrać inne cele urlopowych wojaży. Na mapie można odszukać mnóstwo rejonów, które są nieustannie nieodkrytymi plamami przez polskich i innych turystów. Takim państwem, bardzo wielkim zresztą, są Chiny.
Dodał: Małgorzata Górska
2018/07/12, 10:39