Menu strony

W jaki sposób zwalczyć nietrzymanie moczu - objaśnienie problemu, symptomy i leczenie

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem dla osób, które cierpią na tę przypadłość. Często zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą wcale nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to według nich za bardzo krępujące. Statystyki potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się ok. 1/3 chorujących. Obecnie kłopot nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. Dwa razy częściej chorują kobiety.


Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że choroba jest wyleczalna.

doktor
Powinno się przełamać swoje skrępowanie, ponieważ brak zapobiegania może powodować takie poważne konsekwencje, jak depresja czy odsunięcie się od życia pomiędzy ludźmi. Niewyleczona choroba spowoduje zwiększenie objawów. Po pierwsze należy jasno powiedzieć, że jest to choroba (zobacz jakie są choroby genetyczne) przewlekła, ale wyleczalna. Wizyta u lekarza jest konieczna. Z tym kłopotem możemy udać się do lekarza rodzinnego, lecz także urologa oraz, w przypadku kobiet, do lekarza ginekologa.

Lekarz rozpozna typ nietrzymania moczu już po usłyszeniu jakie są podstawowe objawy, ponieważ są one dość charakterystyczne. Najczęściej spotykanym typem jest popuszczanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie musi to być duży wysiłek. Czasami wystarczy kaszel lub kichanie. Specjalista musi wysłać pacjenta na badania. Badana jest krew, lecz także oczywiście mocz. Zlecane jest także USG jamy brzusznej.

Następnie kobietom zleca się badanie u ginekologa, zaś mężczyznom badanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy rozpoczyna się leczenie (link do strony estetyka-intymna). Specjaliści proponują początkowo wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni miednicy. Powinno się także nie wstrzymywać oddawania moczu. Kolejnym etapem jest leczenie farmakologiczne. Bardzo często jest to dobry sposób wyleczenia, jeśli jednak leki nie pomagają - niezbędna jest operacja.


Kłopot z nietrzymaniem moczu jest niezwykle niekomfortowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz
Wielu chorych sądzi, że to zbyt bardzo budzi wstyd, żeby z kimś się tym podzielić. Na pewno jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, gdyż w przeciwnym razie kłopot będzie się tylko nasilał. Warto zadbać o to, by zniwelować go jak najwcześniej. Wstyd może prowadzić do tego, że nie będziemy chcieli wyjść z domu, ponieważ problem uwiąże nas w domu. Jeżeli to będzie miało miejsce często, istnieje możliwość, że wycofamy się z życia społecznego tak bardzo, że przyniesie to ze sobą stany depresyjne lub depresje. Nie wolno dać się chorobie. Walczmy o swoje zdrowie dopóki nie jest zbyt późno.
2022/05/06, 07:46