Menu strony

Czym jest przewlekle zapalenie trzustki? Czemu się pojawia? Jaka jest jej przyczyna?

Przewlekłe zapalenie trzustki to bardzo poważna przypadłość, co gorsza może rozwijać się niepostrzeżenie lub daje wydawać by się mogło standardowe objawy, jakimi są biegunka czy ból brzucha. W ten sposób całkiem łatwo je zlekceważyć.


uśmiechnięte dziecko
plastic surgery
Trzustka pełni istotną rolę, wydziela hormony regulujące ilość glukozy we krwi, głównie insulinę, oraz hormon trawienny, bo dostarcza ważne dla jelita - test na pasożyty cienkiego substancje, jakie umożliwiają przyswajanie składników pokarmów. Enzymy są w wytwarzanym przez ten gruczoł soku trzustkowym. Tego typu długotrwałe upośledzenie funkcji trzustki może prowadzić do pogarszającego się niedożywienia organizmu, a jednocześnie do rozwoju innych chorób, przykładowo cukrzycy.


lęk
Jednak czasami dopiero znaczne uszkodzenia tego narządu jest w stanie objawić choroby trzustki, które są bardzo groźne. Każdego roku taką przewlekłą postać zapalenia trzustki rozpoznaje się w Polsce u paru do kilkunastu obywateli na sto tysięcy. Choroby trzustki mogą być powikłaniem silnego zapalenia samego gruczołu, (co na trawienie) lecz najczęściej wiąże się z nadużywaniem alkoholu. Mają z tym problem także osoby chorujące na mukowiscydozę oraz z kamicą żółciową. Przez rozwój tych uszkodzeń, trzustka staje się niezdolna do produkcji odpowiedniej ilości hormonu i enzymów - więcej informacji - choroby trzustki .


Osoba chora w związku z tym traci apetyt, chudnie, ma częste wzdęcia oraz biegunki. Jak choroba się nasila to skarży się także na mocny, promieniujący na plecy (rehabilitacja kręgosłupa zabiegi) ból brzucha, który najczęściej nie ustaje pomimo zażycia zwykłych leków przeciwbólowych. Najbardziej powszechną postacią jest przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki, którego podstawowym źródłem jest alkohol. Jeśli pijemy go systematycznie, to ryzyko zachorowania rośnie - stona www.
2021/04/28, 19:52