Co dają nam Bieszczady? Z jakiego powodu właśnie tam warto pojechać?

Bieszczady, mimo stosunkowo niewielkiej gęstości zaludnienia, były miejsce zamieszkałym już w czasie neolitu. Interesujące zjawisko, szczególnie że spora część starszych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu a przy tym rozrastała się do rozmiarów potężnych obecnie metropolii, a tego w Bieszczadach po prostu nie ma.

bieszczady
Z innej strony, obserwując te okolice, na Bieszczady atrakcje, czyli przyjazne niskie góry, ogromne obszary leśne oraz ciągnące się kilometrami połoniny, wydają się one doskonałymi miejscami do osiedlenia się i przebywania w tamtym rejonie, a biorąc pod uwagę dużą ilość dzikich zwierząt (nawet dzisiaj Bieszczady zamieszkuje sporo wymierających, niespotykanych na innych terenach w Polsce, rodzajów zwierząt) nie widzi się niczego dziwnego w tym dawnym osadnictwie. W wielu tamtejszych miejscowościach przeprowadzano badania archeologiczne, odnaleziono tam ślady kultury łużyckiej, a nawet wyraźne wpływy celtyckie - odwiedź więcej.

Bliższe współczesności osadnictwo datuje się na czasy średniowiecza: zjawili się tam przybysze z innych części naszego kraju, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wiosek oraz miasteczek leżących na tych terenach założonych zostało właśnie w tamtych czasach: pierwotna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Tym terenie krwawe piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz równie tragiczna w skutkach akcja Wisła – duża akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w której wyniku własne rodzinne tereny była zmuszona porzucić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad.

Jeżeli niniejszy artykuł jest dla Ciebie przydatny, sprawdź źródło (https://www.coraltravel.pl/wakacje/Hiszpania) a przeczytasz w tamtym miejscu inne tego typu informacje. One także na pewno będą dla Ciebie wartościowe.

Obecni mieszkańcy to głównie osadnicy z różnych rejonów naszego kraju.

Bieszczady
Po traumatycznych zajściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dzisiaj, wciąż z tym czymś typowym dla bieszczadzkiej dziczy, stają się coraz popularniejsze pod względem turystycznym. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje pełną dostępność rozrywek typowo górskich, wodnych jak i klasycznych miejskich rozrywek. Dziś wypoczynek w tym regionie to duża radość dla przybyszów z Polski oraz zagranicy (przeczytaj artykuł Bieszczady atrakcje). Nie jest to jednak bardzo skomercjalizowany region, więc ten, kto szuka spokoju i odpoczynku pośród odgłosów natury, znajdzie je w Bieszczadach.
2020/02/24, 07:41