Menu strony

Rozliczanie podatku PIT

Każdego roku duża część ludzi w kraju musi dopełnić obowiązku rozliczenia się w urzędzie skarbowym. Obowiązek ten dotyczy osób, które, posiadają pracę i ze swojej pracy mają stały zysk, przekraczający jakąś ustaloną kwotę. Do niedawna można było się rozliczać wyłącznie tradycyjnie, poprzez wypełnienie właściwego formularza. Aktualnie istnieją na to metody bardziej nowoczesne. W każdym przypadku jednak można poprosić o pomoc profesjonalistów w tej dziedzinie.


Fundacja Na Ratunek
Biura podatkowe i doświadczeni księgowi są w stanie pomóc przy rozliczaniu PIT tak, by wszystkie niejasności zostały rozwiane, a dokumenty sporządzone w sposób właściwy. Od kilku lat istnieje też możliwość przekazania 1% podatku (1 procent podatku w na konto wybranej przez siebie organizacji.

Przekazywanie 1%
Na prośbę osoby dokonującej rozliczenia od kwoty podatku odlicza się 1%, który można przekazać na wybrany cel. Warto to uczynić, gdyż w innym wypadku kwota ta przepada. Lista organizacji, którym można tą metodą pomóc jest obszerna i stale się wydłuża. Są to tak zwane organizacje pożytku publicznego, czyli te, które pomagają innym ludziom i nie tylko. Należą do nich na przykład różnego rodzaju fundacje, które za cel stawiają sobie pomoc jednemu, konkretnemu człowiekowi. Często występującym przypadkiem jest na przykład, że fundacja udziela pomocy jednej ciężko chorej osobie w zbieraniu pieniędzy na leczenie i operacje. Oprócz tego na liście można znaleźć instytucje zajmujące się sprawami ochrony środowiska naturalnego czy przykładowo udzielające pomocy bezpańskim zwierzętom.

Rozliczanie elektroniczne
Od jakiegoś czasu jest możliwość dokonywania rozliczenia PIT za pomocą sieci WWW. Można to zrobić różnymi metodami. Zależy to na przykład od rodzaju rozliczenia, które jest dokonywane. Można to zrobić za pomocą kwestionariuszy, które są do pobrania darmowo na stronach internetowych. W tym przypadku wypełnia się je, później drukuje i zanosi do urzędu. Dostępne są również specjalne aplikacje do dokonywania rozliczeń stuprocentowo przez Internet. Aplikacje te są jednak płatne. Żeby znaleźć te możliwości, należy wyszukać w Internecie hasło „PIT 2013” (więcej w o pit 2014) i znaleźć formularze oraz instrukcję postępowania.
2018/08/29, 14:20