Menu strony

Consulting skuteczną metodą na powodzenie firmy

W dzisiejszych czasach spółki nie dążą tylko do powiększenia osiąganych dochodów, ale i do zwiększenia jej wartości rynkowej. Należyte zarządzanie wiedzą i consulting stają się sposobem na powodzenie firmy . Umiejętności zawodowe pracowników oddziałują na pozycję zajmowaną na rynku przez przedsiębiorstwo, kształtują jej markę i świadczą o poziomie oferowanych dóbr czy usług.
Ważne jest docenienie kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa, definiowanego głównie jako umiejętności, zasób wiedzy, praktyka zatrudnionych oraz posiadane procedury, wypracowana rozgłos, często warunkująca kontakty z klientami.

Kolejne tematy

Czemu nauczyciel musi się uczyć przez całe życie

nauczyciele
Mało kto, że tysiące pedagogów poza pracą w szkole udaje się na szkolenia nauczycieli, by się rozwijać. Mnóstwo ludzi zazdrości pracy nauczycielom. W końcu nic w tym skomplikowanego... Trzeba tylko przekazywać informacje o danych częściach materiału i wypisywać szkolne dzienniki i dokumenty. Czasami ułożyć klasówkę. Nauczyciel pracuje przecież ledwie paręnaście godzin w tygodniu, dodatkowo ma pełne dwa miesiące wakacji - tylko zazdrościć. To niezwykle mylne myślenie.


Konsulting poprzez dostarczanie opinii, analizę stanów faktycznych i trudności występujących w firmie, może znacznie podnieść jej wydajność i zarządzanie. Usługi konsultingowe, modne szczególnie w Europie Zachodniej, zaczynają być coraz bardziej powszechne i w Polsce. Z usług konsultingowych najczęściej korzystają firmy, którym zależy na stałym wzmacnianiu własnego potencjału i postępu działalności operacyjnej dzięki specjalistycznej badania rynku bądź konkurencji, oceny poziomu kosztów i ich optymalizacji bądź usług doradczych z zakresu fuzji i przejęć czy też audytu.

Kursy i szkolenia biznesowe organizowane przez specjalistów w swojej dziedzinie, przyczyniają się przede wszystkim do pomnożenia kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa. Na kapitał intelektualny nie składa się tylko kapitał ludzki, ale i kapitał strukturalny, rozumiany jako normy społeczne, narzędzia motywacji i systemy wartości stymulujące pracę zatrudnionych. Doskonalenie kultury organizacyjnej firmy i kapitału ludzkiego poprzez fachowe kursy i szkolenia biznesowe staje się domeną innowacyjnych i zorganizowanych przedsiębiorstw. Intrygującą formą wspomagania rozwoju jest szkolenie, coaching, podnoszenie kwalifikacji i podwyższanie umiejętności z trenerem (zobacz kursy menedżerskie) osobistym. Rolę mentora może pełnić wprawiony pracownik bądź ekspert-doradca z zewnątrz.

Coraz częściej terminologia consultingu rozbudowywana jest o logistyczne doradztwo, koncentrujące się na przebiegu magazynowania i gromadzenia, transportu, spedycji i specyfiki towaru przewożonego. Usprawnianie wewnętrznych organizacji logistycznych, systemu transportowo-przewozowego pozwala na podwyższenie konkurencyjności poprzez znaczne zredukowanie czasu dostawy towaru i redukcji ryzyka zniszczenia produktów od momentu ich załadunku do dostarczenia klientowi. W zależności od formy działalności operacyjnej, skali produkcji i wielkości firmy, skuteczny consulting zajmuje się nie tylko rozwiązaniem istniejących problemów w przedsiębiorstwie, ale i podniesieniem wydajności zarządzania.
2021/12/16, 07:01