Jakie dolegliwości możemy zdiagnozować przez badanie moczu oraz co znaczy białko w moczu?

Jest to fundamentalne badanie, które dostarcza informacji o pracy samych nerek, lecz również o pracy innych narządów takich jak wątroba lub trzustka. Pozwala również stwierdzić, czy w drogach moczowych nie mamy stanu zapalnego.

Warzywa

Badanie moczu opiera się na sprawdzeniu jego kwasowości oraz obecności białka, bilirubiny i glukozy. Obecność białka w moczu może wskazywać na dolegliwości nerek. Może również wskazywać na stan zapalny układu moczowego lub niewydolność krążenia.

Emocjonujący materiał? Jeśli tak uważasz, kliknij tu. W tamtym miejscu oczekuje na Ciebie więcej bonusów - one także Cię bardzo zainteresują!

Jeśli białko pojawi się w moczu ciężarnej kobiety, wtedy może być to oznaka stanu przedrzucawkowego. Obecność bilirubiny w moczu może świadczyć o żółtaczce mechanicznej albo o marskości wątroby. Obecność glukozy może sygnalizować cukrzycę lub zakażenie układu moczowego. Odwirowanie moczu pozwala oddzielić części stałe od płynu. W osadzie moczu badana jest obecność krwinek białych i bakterii, lecz również krwinek czerwonych, nabłonków oraz innych nieprawidłowych form komórkowych, które mogą wskazywać na dolegliwości nerek. Jeżeli w moczu są zarazki, to w takiej sytuacji musi być wykonany posiew moczu.

Maluchy mają problemy z prawidłową wymową wielu słów — należy w takim wypadku spotkać się z doktorem

Moda na zabiegi lunchowe
Seplenienie lub trudności z wymawianiem niektórych sylab to najlepsze pole do współpracy z logopedę.

Nasz język jest niebywale skomplikowany. I nie chodzi tutaj jedynie o gramatykę.

Aby badanie moczu było najbardziej miarodajne, dzień przed jego pobraniem należy cały czas przyjmować przepisane lekarstwa. Nie trzeba spożywać alkoholu i znacznych ilości kawy i herbaty. Nie wolno również żuć gumy i korzystać z preparatów, które odświeżają oddech. Należy również unikać spożywania porzeczek, jagód oraz dużych ilości marchewki, ponieważ te warzywa mogłyby posiadać wpływ na zmianę barwy moczu. Trzeba także stronić od wykonywania w większym stopniu znaczącego fizycznego wysiłku. Próbka moczu pobierana jest do szczególnego pojemniczka, który możemy kupić w aptece.

Przed oddaniem próbki moczu do zbiorniczka, należy umyć ręce oraz dokładnie podmyć okolice ujścia cewki moczowej. Nie należy dotykać wewnętrznej strony zbiorniczka. Do badania wykorzystywany jest mocz z nocy ze strumienia środkowego.
2022/01/26, 07:42