Menu strony

Jak zakuwać efektywniej? Nasze triki

Gdy przychodzi moment, w którym trzeba się pouczyć, wszystko jest bardziej zajmujące niż nauka. Komputer nagle wydaje się jeszcze mocniej interesujący, zaległe wiadomości wymagają natychmiastowej odpowiedzi… A nauczyć się trzeba.


nauka


W jaki sposobów to robić skuteczniej?


Uprzątnięcie stanowiska nauki, a nawet całego pokoju, gdzie będziemy się uczyć, nie jest tylko marudzeniem naszych mam. Jest to dość kluczowy element skutecznej nauki – brak niepotrzebnych przedmiotów wokół rzeczywiście pomaga skupić się na materiale do opanowania.


fotografia


Powinniśmy pamiętać o tym, że zdolności do koncentrowania się na jednej czynności są ograniczone. Z tego powodu wielogodzinne zakuwanie bez żadnej przerwy często jest mniej skuteczne. Ta prawidłowość dotyczy nie tylko przyswajania wiedzy. Bez robienia sobie czasu na odpoczęcie gorzej także wykonujemy obowiązki. Jesteśmy zdolni do skupienia uwagi bez przerwy kilkadziesiąt minut, na początku pracy nawet godzinę. Po tym czasie, żeby nie utracić koncentracji, należy zrobić sobie kilka minut przerwy. Pauzy mają także inną rolę – to w ich czasie nowo zdobyta wiedza ma szansę się utrwalić.


Kolejne tematy

Czym należy się kierować podczas rekrutacji do przedszkoli?

oczy
O wyborze przedszkola nierzadko decyduje jego lokalizacja – w pierwszej kolejności rozważamy więc posłanie malucha do placówki znajdującej się jak najbliżej domu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również pozostałe kryteria, niczym np.


Kolejną istotną rzeczą jest zaangażowanie większych ilości ośrodków mózgu. Chodzi tu o bardziej różnorodne i kreatywne podejście do nauki. Nie ma co śmiać się z osób, które podczas nauki gestykulują, używają masy kolorów do podkreśleń, wyśpiewują sobie informacje. To te osoby uczą się skuteczniej. Dają szansę zajęcia wielu ośrodków mózgu i w ten sposób zwykle więcej zapamiętują. Paradoksalnie, mniej się także dekoncentrują, gdyż kreatywniejsze części mózgu znajdują sobie zajęcie i nie szukają atrakcji poza podręcznikami.


Również z tego powodu świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju rysunki, wykresy. Ich podstawową funkcją jest jednak systematyzowanie wiedzy i nauka przez pomaganie w zapamiętywaniu.


W jaki sposób? Ludzki mózg nie jest stworzony do opanowania ciągów faktów, lepiej mu idzie ze związkami.

Pragniemy Cię zachęcić do nowej porywającej strony - kontynuuj przeglądanie bez ograniczeń, aby móc zapoznać się z innymi postami na podany temat.

Bez tego nauka zawsze wychodzi nam o wiele gorzej.
2022/02/25, 07:41