Piękne zęby, Twoja wizytówka!

Zdrowe i ładne zęby to bez wątpienia ozdoba człowieka. Są oznaką żywotności, dobrego samopoczucia oraz szczególnej dbałości o ciało i ducha. Dzięki czarującemu uśmiechowi wyglądamy na szczęśliwych, zadowolonych z życia a nawet...młodszych.
W obecnych czasach nietrudno dbać o piękne uzębienie - gabinety dentystyczne zapewniają nam bogatą ofertę swych usług, od tradycyjnego leczenia po wybielanie czy leczenie ortodontyczne. Dlatego ciężko zrozumieć fakt, iż mimo najnowszej generacji, bez przerwy doskonalonych rozwiązań protetyki stomatologicznej, statystyki biją na alarm, iż cały czas Polacy mają ubytki w uzębieniu.
Mały Pacjent u dentysty
Problem, choć dla jednych może wydawać się bagatelny, de facto jest znaczący. Nie chodzi tylko i wyłącznie o walory estetyczne, co o problemy natury medycznej. Braki w uzębieniu sprawiają, iż pozostałe zęby się ścierają (utrata szkliwa), zaczynają się przesuwać i przekrzywiać, co w efekcie prowadzi do efektu domina – zęby sąsiadujące z pustą przestrzenią po zębie zaczynają się chwiać. Im dłuższy czas odwlekamy wizytę u stomatologa, tym bardziej skomplikowane są konsekwencje. Metody leczenia na nie dopuśćmy do niedbalstwa z naszej strony, albowiem rezultaty naszej niefrasobliwości mogą być niekorzystne i dla naszego zdrowia i dla portfela. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony przez zmiany próchnicze i jest za późno na wstawienie zwykłej plomby wymagane jest leczenie kanałowe. Mimo iż jest to zabieg skomplikowany, to jednak może uratować ząb przed usunięciem i zachować go na wiele lat. Mimo wszystko, zawsze lepiej zapobiegać i być pod stałą kontrolą stomatologa.

Jakim sposobem uniknąć najczęstszych problemów z zębami?

Na pierwszy ząbek swojego dziecka rodzice czekają z utęsknieniem. A gdy się już pojawi, jest to zawsze wielkie święto. Następnym istotnym zdarzeniem w życiu dziecka jest pojawianie się stałych zębów. I choć ciągle się o tym prawi, organizuje się ogólnokrajowe akcje informacyjne na dany temat, to ciągle dużo dzieci w naszym kraju ma duże kłopoty z zębami.

Identycznie sytuacja wygląda w przypadku wad zgryzu. Im szybciej zdecydujemy się na leczenie, tym szybciej zobaczymy efekty. Dlatego korygowanie krzywego zgryzu powinniśmy zacząć już po wymianie zębów mlecznych na stałe. Dziecko dostanie od pana doktora aparat zdejmowany, natomiast dla nastolatków i dorosłych najlepsze będą aparaty stałe.
Równe zęby ważne są nie tylko z powodów estetycznych. Wady zgryzu mogą być przyczyną znacznych problemów zdrowotnych, np.: choroby przyzębia, rozchwianie, a nawet zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, co objawia się np. bólami głowy.
2020/07/09, 07:20