Menu strony

Lekarz rodzinny – co powinniśmy wiedzieć?

Niespodziewana dolegliwość sprawia, że musimy udać się do lekarza. Najczęściej najpierw zmierzamy do lekarza rodzinnego, który odpowiada za profilaktykę oraz promocję zdrowia pośród swoich pacjentów.
Lekarze
Lekarz (odwiedź stronę) rodzinny jest lekarzem specjalistą, który kształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni zwracać się do niego z każdym kłopotem zdrowotnym, aby mógł zadecydować czy będzie niezbędna porada lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego względu, że on sam nie może zrealizować wszystkich badań albo zabiegów. W związku z powyższym może wysłać chorego na badania do laboratorium, które pozwalają zdobyć więcej informacji co do stanu badanego. Doktor ten może też napisać skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednak muszą być to wyłącznie zasadne przypadki medyczne, ponieważ badania te są niezwykle kosztowne. Lekarz wskazuje, gdzie trzeba się zgłosić, a chory musi umówić się na wizytę w określonym terminie. Do tego lekarz http://medicus.ie/ rodzinny może wypisać recepty, również na leki z poradni specjalistycznej, jeśli dostanie od tamtejszego lekarza specjalisty właściwe szczegóły odnośnie metod leczenia i zalecanych medykamentach. Dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem, jeśli skończą mu się lekarstwa, iść do specjalisty.

Kolejne tematy

Funkcja przychodni - co powinno się wiedzieć?

na zdrowie
Każdy, kto posiada ubezpieczenie lecznicze, jest w stanie się bezpłatnie leczyć w jednostkach, które posiadają podpisaną umowę z NFZ. Są to ambulatoria ogólne, gdzie przede wszystkim przyjmują doktorzy pierwszego kontaktu. To chory postanawia, kto ma go leczyć. Przychodnia może odmówić zarejestrowania do konkretnego lekarza wówczas, jak posiada on już pod opieką 2750 chorych.


Do zadań lekarza rodzinnego należy także kierowanie na zabiegi w gabinecie zabiegowym - np. szczepionki oraz na rehabilitację. Rehabilitacja może być realizowana w domu albo w placówce rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają na celu wspomagać chorego w leczeniu wad postawy lub innych dysfunkcji ruchu. Niestety zazwyczaj tak jak w przypadku badań diagnozujących należy poczekać na swoją kolej, co wiąże się niekiedy z odległymi terminami.

Należy pamiętać, iż jest wyznaczony czas na zarejestrowanie zabiegów przypisanych przez lekarza rodzinnego. Jeżeli przekroczymy wskazaną datę, skierowanie straci ważność i będziemy musieli iść po kolejne. Lekarz rodzinny może także skierować nas na leczenie sanatoryjne, dokładnie opisując stan zdrowia chorego a także wskazania co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego chorego oraz powiększać wiedzę medyczną, aby zawsze orientować się w najnowszych metodach leczenia.
2017/08/18, 06:30