Dbałość o jamę ustną

Zęby, mimo że zbudowane z niezwykle twardego szkliwa, są narażone na pozornie niegroźne schorzenie – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy odpowiadają drobnoustroje żyjące w ustach, odżywiają się one cukrami które są zawarte w przyswajanym pokarmie, żerują więc na resztkach żywności które utknęły w szczelinach międzyzębowych.
W wyniku przetwarzania przez bakterie próchniczne cukrów, wytwarzają one jako produkt poboczny metabolizmu substancje, powodujące demineralizację wytrzymałego budulca zębów. Regularne szczotkowanie zębów zwykle przeciwdziała temu groźnemu wchorzeniu, są jednak osoby, które są bardziej podatne na działanie tego rodzaju drobnoustrojów. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, trzeba wybrać się do stomatologa.

Plomby, wiertła, strzykawki

dentysta podczas zabiegu
Na niezbędną higienę ust składa się szczotkowanie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (bardzo narażonych na wpływ próchnicy). Profilaktyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednak zalecana nawet dla osób, które nie mają problemu z higieną. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźną chorobą, zazwyczaj interwencja dentysty kończy się umieszczeniem plomby. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że niezbędne jest działanie lekarza. Endodonta, bo tak się ów specjalista nazywa, trudni się leczeniem części zęba zlokalizowanych pod warstwą szkliwa. Interwencja dentysty opiera się zazwyczaj na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces składający się z zestawu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego lekarza.

Gdzie poszukiwać specjalisty?

Usługi stomatologiczne w Polsce należą do jednych z najtańszych w Europie, dentystów jest dużo, a do najlepszych lekarzy trzeba się zapisywać na długo wcześniej. Żeby odszukać położony blisko gabinet stomatologiczny, należy wyszukać w Internecie przykładowe hasło zawierające miasto, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli plan miasta z zaznaczoną lokalizacją wszelkich gabinetów stomatologicznych, trzeba tylko znaleźć ten położony w najmniejszej odległości i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać jego dane. Rejestracja wizyty jest bezpłatna, dobrze jest jednak sprawdzić, czy wrocławski gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.
2020/01/03, 08:10