Menu strony

Styl art deco w Polsce - najważniejsza gałąź czasów modernizmu

Styl art deco zapoczątkowany był w pierwszej połowie XX wieku i stanowił odpowiedź na zanik dyscypliny przestrzennej przejawiający się w uznawanych za najlepsze w ówczesnym czasie pozostałych nurtach tworzenia. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim symetrycznością i czerpaniem z idealnych kształtów geometrycznych, chociaż nie zawsze.

obraz art deco
Istotną wagę przykładano do używania nurtów tradycyjnych, narodowych czy historycznych. Był to nurt nowoczesny, który zawiera w sobie wzmocnienie działań nowatorskich z czerpaniem ze źródeł. Omawiany odłam sztuki, pomimo że stosowany zasadniczo w każdym z odłamów sztuki, najmocniej widoczny był w dziedzinach wzornictwa przemysłowego. Pomimo tego zazwyczaj w współczesnych prezentacjach sztuki modernistycznej łatwo zobaczymy obrazy art deco, których popularność powraca w ostatnich latach - zobacz: polskie art deco.

Być może istotę stanowi tu fakt znaczniejszej ostatnio popularności sztuki w trakcie urządzania mieszkań i co się z tą sytuacją wiąże obligatoryjności łatwego jej interpretowania przez członków wszystkich grup społecznych. W obrazach styl ten stawiał przecież na jasność przekazu, symetrię, korzystanie z form geometrycznych i relatywnie żywe barwy. Są to otóż od początku do końca takie przymioty, jakie nasz umysł korzystnie odbiera.


Kolejne tematy

Otwarcie przedszkola jako dobry sposób na firmę oraz realizację marzeń

plac zabaw i przedszkole
Przed kilkoma laty powróciłam z kilkuletniej emigracji - studiowałam i pracowałam w Norwegii, co spowodowało, że po powrocie do Polski posiadałam spore pieniądze i wykształcenie. Postanowiłam w takim razie otworzyć pod Warszawą przedszkole. Poszczęściło mi się, bo dostałam w spadku po dziadkach duży dom.
Sztuka w omawianym stylu spodobała się również rodzimym nam malarzom (kliknij). Nasze art deco to w głównej mierze grupa galicyjska, np. "Warsztaty Krakowskie". Było to zrzeszenie artystów, które sięgało do klasycznej sztuki ludowej mając dążenia do przekształcenia go do nurtu patriotycznego.

Intrygują Cię opisywane tu tematy? Jeżeli tak, to kliknij jeszcze ten odnośnik - są tutaj ważne informacje (https://antykistarocie.pl/skup-srebra/), które również Cię zainteresują.

Niezaprzeczalnie udało się mu stworzyć nurt tradycyjny i nowatorski zarazem.
2022/03/04, 07:16