Atuty stworzenia apteki w systemie franczyzowym. Czego właściciel może oczekiwać od franczyzodawcy?

Obecnie sporo osób kojarzy sklepy sieciowe z modelu franczyzowego jako małe sklepy spożywczo-przemysłowe, do których wpadamy na drobne zakupy. Znajdują się w każdym – większym czy mniejszym miasteczku, a my najczęściej jednorazowo nie zostawiamy w nich więcej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Jednak obecnie wygląda na to, że apteki również mogą funkcjonować w tym modelu. Jakie plusy daje ten model właścicielowi apteki?

wnętrze apteki
W pierwszej kolejności nie musi się on przejmować wykreowaniem swojej nowej marki na rynku i dostania się do świadomości odbiorów, bo kupując franczyzę, korzysta z mocnej i rozpoznawalnej marki, którą klienci już znają i którą darzą zaufaniem. Franczyza apteki (więcej na Nowej farmacji) wiąże się z rozpoczęciem programu sprzedażowego. System ten uzależniony jest od realizacji założeń programu, więc jeżeli właściciel ma wysoką sprzedaż konkretnych produktów, bardzo na tym zyskuje i układ jest bardzo atrakcyjny.

wnętrze apteki
Franczyzodawcy regularnie organizują przydatne spotkania dla właścicieli franczyzy, na których właściciele są szkoleni ze sprawdzonych narzędzi sprzedażowych, ale też standardów obsługi i z kierowania personelem. Zdobywają wówczas nową wiedzę, wyprzedzającą samodzielnych właścicieli niesieciowych aptek i otrzymują potrzebne wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów. Franczyza apteki (łącze) jest zawsze rozpoznawana z daleka, bo najczęściej ma charakterystyczny szyld, materiały reklamowe, a farmaceuci noszą fartuchy z logotypem. W prezencie za wizytę otrzymujemy markową reklamówkę z gadżetami noszącymi logotyp apteki, takimi jak: notes, długopis, pudełeczko na leki, herbatka ziołowa. Franczyzodawca gwarantuje właścicielowi również coś, czego zwykły klient apteki nie dostrzega, dopóki nie zaczyna szwankować, czyli fachowe oprogramowanie komputerów, swoisty „system nerwowy” każdego przedsiębiorstwa.

Sprawdzanie lekarstw bez recepty oraz leków ziołowych w aptekach on-line

lekarstwa
Ostatnimi czasy możemy zaobserwować znaczny wzrost otwieranych aptek w dużych miejscowościach. Co ulicę możemy odnaleźć sklepy oferujące lekarstwa, czy też zioła oraz leki homeopatyczne. W nagłych przypadkach kierujemy się do najbliższej apteki, bardzo często takiej, w której leki są drogie. Jeżeli jednak istnieją produkty, na które nie trzeba posiadać recepty, a kupujemy je stosunkowo często, można skorzystać z apteki.

Z jego pomocą można menedżerować magazynem leków. Apteki z konkretnej sieci wprowadzają atrakcyjny dla klientów program lojalnościowy, który premiuje nasze zakupy. Zgromadzone punkty można zamienić na drobne gadżety albo kosmetyki i preparaty apteczne, które z definicji nie są lekami. Franczyzodawca troszczy się o posiadaczy aptek, ponieważ to za ich sprawą sieć aptek się rozszerza, co gwarantuje większe pieniądze jemu samemu. Tym sposobem, będąc w każdym większym mieście w każdym zakątku Polski, możemy wejść do znanej nam apteki i zostać tak samo dobrze obsłużonym.
2022/08/11, 10:27