Menu strony

Ruchome protezy: z jakiej przyczyny spadają i czy warto je przyklejać?

Ruchome protezy dzielimy na całkowite i częściowe. Protezy całkowite stosowane są w wypadku, jeżeli w jamie ustnej nie ma zębów własnych pacjenta ani też implantów, a częściowe, jeżeli zęby występują.


Z jakiego powodu protezy spadają? Każdy z tych rodzajów protez wykorzystuje trochę inne mechanizmy umożliwiające im utrzymać się w jamie ustnej.
Doktorzy


Najlepsze utrzymanie posiadają protezy szkieletowe, bowiem całe obciążenie przenoszone jest na zęby. Ażeby to uzyskać, w protezie, w dużej części składającej się z metalu, wykorzystywane są podparcia oraz klamry - Podparcia przeciwdziałają siłom wciskającym, co oznacza, iż w trakcie gryzienia pokarmu proteza nie będzie dociskana zanadto mocno do śluzówki. Gorsze utrzymanie na podłożu zapewniają częściowe osiadające protezy akrylowe. Tak jak protezy nieosiadające zaopatrzone są one w klamry, lecz nie posiadają podparć. Ponadto konstrukcja klamer jest zupełnie różna. W szkieletowych protezach klamry są formowane z wosku na modelu zębów Pacjenta, a później formowane celem zapewnienia idealnego dopasowania. Ostatni wariant protez to protezy całkowite osiadające. Mechanizm podtrzymania tych protez jest w wyższym stopniu zawiły. Przez wzgląd na brak ząbków nie można w podobnych protezach zastosować klamer, toteż z założenia ich utrzymanie jest słabsze, jako że nie będzie wykorzystywana siła tarcia. wola.centrumdemed.pl


Za utrzymanie głównie odpowiedzialne jest przyssanie protezy. Taką protezę możemy przyrównać do zabawki, która ma przyssawkę oraz jaką przylepia się do szyby.Przyssawkę należy wpierw zmoczyć, natomiast następnie mocno przycisnąć do wybranej nawierzchni. Podobnie będzie w przypadku utrzymania protez całkowitych. Im większa proteza, tym silniej się trzyma dziąseł. O ile poszukujesz protetyka, wpisz w wyszukiwarkę protetyk Warszawa Wola - (więcej informacji o protetyku z Warszawskiej Woli).
2018/07/11, 20:09