Menu strony

Jakie są możliwości opiekowania się nad osobami które mają nieuleczalne choroby, jaka jest w tym rola hospicjum.

Mimo bardzo dużego rozwoju medycyny w ostatnich latach w dalszym ciągu wiele chorób nie zostało pokonanych. W szczególności to dotyczy nowotworów, jakie bez przerwy zbierają ponure żniwo. W dużej mierze jest to rezultatem niskiej wykrywalności i profilaktyki. Wiele tego typu chorób dałoby się pokonać, gdyby w odpowiednim czasie zostały wykryte. Niestety tak nie jest i pacjenci, którzy zachorowali na raka czy jakąś inną groźną chorobę będą skazani na to, że nikt nie da rady im pomóc.
Wiąże się z tym jeszcze jedna rzecz, to znaczy to, że w pewnym momencie ich dalsze leczenie staje się niemożliwe. Szpitale nie chcą za bardzo takich ludzi trzymać u siebie, ponieważ nie ma żadnej szansy na poprawę ich stanu, a leczenie będzie się sprowadzać do uśmierzania bólu i psychicznego wsparcia.
dzieci i kolorowanki
Za to w swoich domach chorzy dość często nie będą mieli właściwej opieki, szczególnie jeśli są osobami samotnymi albo posiadającymi rodzinę gdzieś dalej. Jednak są miejsca, w jakich poczekać na przyjście ostatnich dni, a miejscami tymi są hospicja.

Hospicjum ze Śląska jest miejscem, w jakim udziela się pomocy ludziom z nieuleczalnymi chorobami. W hospicjach nie leczy się już nikogo, medyczna pomoc jest ograniczona do zmniejszenia bólu, jaki przy niektórych chorobach może być nie do wytrzymania - odwiedź stronę Hospicjum Świętego Franciszkaps://www.hospicjumkatowice.pl/opieka/opieka-paliatywna-w-domu.html">co to jest opieka paliatywnago Franciszka. W sumie hospicjum z Katowic powinno być domem dla osób tam przebywających, domem, w którym w godnych warunkach będą mogli oni doczekać pożegnania się ze światem.


Kolejne tematy

Laserowa korekcja wzroku - operacja, która może odmienić życie mnóstwa osób

oczy
Na obecną chwilę coraz więcej osób cierpi na różne schorzenia powiązane z widzeniem. Mnóstwo z nich niedowidzi, choruje na kataraktę czy też ciężki astygmatyzm. Nie można ukryć, że w wielkim stopniu jest to wina naszego trybu funkcjonowania oraz tego, że za bardzo przemęczamy oczy. Zwłaszcza dotyczy to osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem, przykładowo w pracy. Należy pamiętać, że wiele wad wzroku nie da się cofnąć w naturalny sposób i z upływem czasu będą się one zwiększać. Jeżeli więc posiadamy tego świadomość zadbajmy o nasze oczy odpowiednio wcześnie, żeby móc radować się dobrym wzrokiem przez jak najdłuższy czas. Noszenie okularów lub szkieł kontaktowych jest niczym w zestawieniu z ciągłym niedowidzeniem, jakie niezwykle uprzykrza życie. Warto z kolei mieć pojęcie, że coraz więcej chorób można zoperować, za sprawą czego stan naszych oczu ulega reformie, a my widzimy wyraźniej.


Na dzień dzisiejszy w naszym kraju działa ponad sto takich miejsc, a pierwsze z nich zostały otwarte w Krakowie tuż przed końcem minionego wieku. We wszystkich hospicjach jest wykwalifikowany personel medyczny, który w razie potrzeby będzie umiał pomóc chorym, chociaż tak jak już było wspominane, nie jest to żadne leczenie, a doraźna pomoc. Niezwykle ważną rolę pełnią w tym miejscu psycholodzy, jacy wspierają pacjentów na duchu i pomagają im zmagać się się z chorobą. Bardzo pomagają też wolontariusze, takie osoby z własnego wyboru chcą pomagać przy tym, żeby osoby tam się znajdujące miały jak najlepsze warunki.
2020/12/12, 11:35