Menu strony

Pochwyć uroki miasta Szklarska Poręba i jego urokliwe sąsiedztwo

Wśród soczystej zieleni lasów, w kotlinie potoku Kamienna, na zboczach Gór Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się tajemniczy ogród przeszłości, obyczajów, wierzeń, magii i natury. Jego panem jest Duch Gór, zwany Liczyrzepą.


Do Szklarskiej Poręby dobrze jest przyjechać koleją. W międzyczasie minąć górskie tunele, równocześnie upajając się pięknymi górzystymi widokami. Szklarska Poręba może bez oporów być uznana za mineralogiczną stolicę naszego kraju. W pobliskich obszarach znajdywano takie kamienie jak ametyst - minerał o fioletowym zabarwieniu, kryształ górski, agat, akwamaryn, a nawet kamienie księżycowe. Zimą prym wiedzie narciarstwo biegowe i zjazdowe. Gdy śniegi znikają pod wpływem wiosennych promieni słonecznych, wyłaniają się dla turystów liczne szlaki rowerowe i szlaki pieszych wędrówek, o różnorodnym stopniu trudności.

Wyłania się lubiana, głównie przez najmłodszych, gra terenowa Magiczny Szlak Ducha Gór - trasa turystyczna, zabawa, historia i przyroda w jednym. Myśląc o Szklarskiej Porębie należy nadmienić o Walończykach, narodzie który od XII wieku docierał z zachodniej i południowej Europy, szukając złota i innych skarbów tej ziemi. Niektórzy z nich dochrapali się tu ogromnego majątku. Szlak Waloński doprowadzi nas do miejsc, w których historia sięga czasami okresu średniowiecza. Niedaleko wije się Złoty Potok, w którym dziś już z trudem znaleźć okruchy złota, łatwiej może ametystowe minerały. Przebywając w Szklarskiej Porębie (http://www.trzysosny.eu/) koniecznie należy zawędrować do urokliwego wodospadu Kamieńczyka - najwyższego w polskich Sudetach i wodospadu Szklarka. A kolejką linową pojechać na Szrenicę.

Podczas jazdy kolejką linową na szczyt Szrenicy, rozciągać się będą przed nami przecudne krajobrazy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Ze Szrenicy, szlakami turystycznymi można zawędrować do Śnieżnych Kotłów - pozostałości epoki lodowcowej. Śnieżne Kotły to przykłady alpejskiego pejzażu w Karkonoszach. Zwieńczeniem podróżowania po Szklarskiej Porębie i okolicach, na Skwerze Radiowej Trójki możemy zrobić sobie zdjęcie na tle odcisków ust cenionych trójkowych dziennikarzy. Po całodziennej wycieczce, warto jeszcze zostać w Szklarskiej Porębie, wynajmując pokój w hotelu (rezerwacje w hotelu w Szklarskiej Porębie). Znalezienie zakwaterowania nie nastręczy kłopotu, dlatego, że baza noclegowa i hotelowa jest wystarczająco rozbudowana. Wystarczy wklepać w wyszukiwarkę zdanie "baza noclegowa hotel Szklarska Poręba". Hotele w Szklarskiej Porębie gwarantują wszystko to, co jest niezbędne do zregenerowania sił przed kolejną wędrówką.
2019/07/04, 12:04