Menu strony

Niedoczynność hormonu tarczycy to choroba wynikająca z zupełnego niedoboru hormonów tarczycy

Tarczyca to narząd, który położony jest tuż poniżej krtani. Dolega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które złączone są węziną. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, zasadniczo odpowiada za metabolizm i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do tworzenia i katabolizmu, czyli rozkładu białek. Dodatkowo mają wpływ na lipolizę. Dzięki rozkładowi tłuszczy transportowane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach metabolizmu i termogenezy. Tworzenie i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niestety, może zdarzyć się, że ta regulacja zostanie zaburzona. Wtedy mamy do czynienia z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy .


polecam link
Choroba niedoczynności hormonu tarczycy może być wywołana zaburzeniami narządu tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz zaburzeniami przysadki i podwzgórza.

Oczywiście, że w internecie odnajdziesz dające do myślenia tematy.Na omawiany temat też przeczytasz ciekawe informacje – sprawdź to I przejdź do witryny!

Jakie są przeważnie podłoża niedoczynności tarczycy? Najczęściej występujące powody to zapalenie tarczycy, niedostateczna ilość jodu w organizmie, branie niektórych medykamentów, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność hormonu tarczycy może być również wrodzona. Poza tym może pojawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wówczas poziomy hormonów? Poziom tyroksyny jest zmniejszony, poziom trójjodotyroniny może być odpowiedni lub zmniejszony. Inne obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą skłaniać lekarza do postawienia diagnozy niedoczynności tarczycy, to podniesiony poziom cholesterolu.


Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęściej występujące alarmujące
tarczyca
sygnały choroby niedoczynności hormonu tarczycy to ospałość, spowolnienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku - szczegóły tutaj. Skóra pacjentów jest przesuszona, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz (polecany alergolog dla dzieci) przy oględzinach często stwierdza tzw. obrzęk podskórny, wówczas dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Ponadto zwolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Kuracja choroby niedoczynności narządu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Porcja hormonów jest dobierana indywidualnie dla wszystkich pacjentów. Choroby narządu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni korzystać z opieki endokrynologa i przestrzegać jego zaleceń, bowiem nieleczone choroby hormonu tarczycy mogą spowodować bardzo istotne dla zdrowia następstwa.
2019/12/17, 13:12