W jaki sposób dochodzić swoich praw przed sądem, w przypadku dopuszczenia się błędu przez lekarza?

Mnóstwo ludzi twierdzi, że nie ma szans na wygraną w przypadku popełnienia błędów przez lekarza. Sądzą bowiem, że nie istnieje takie pojęcie jak: odpowiedzialność karna lekarza. Na szczęście ci ludzie są w dużym błędzie. Bowiem każdy może dochodzić swoich praw przed sądem w przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia. Błędami lekarskimi zazwyczaj zajmuje się sąd lekarski prawnik przygotowuje akt oskarżenia. Właśnie na tego typu podstawie prowadzone jest dochodzenie, które ma ustalić jakiego przestępstwa bądź wykroczenia mógł się dopuścić dany lekarz.

lekarze podczas operacji
Jest wiele paragrafów i rodzajów błędów. Lekarz może bowiem popełnić diagnostyczny błąd, czyli niepoprawnie rozpoznać chorobę i stan pacjenta. W konsekwencji może pojawić się kolejny terapeutyczny błąd. Niewłaściwa diagnoza jest w stanie bowiem doprowadzić do niewłaściwego leczenia. W takim przypadku samopoczucie pacjenta zamiast poprawić się może ulec wyraźnemu pogorszeniu. Lekarz może też popełnić techniczny błąd, a więc niewłaściwie przeprowadzić operację bądź inne zabiegi.

O czym warto wiedzieć, gdy szukamy dobrego stomatologa?

dentysta
Duża część ludzi posiada niemiłe doświadczenia wiążące się z dentystą. Niestety jest to taki specjalista, do którego powinna chodzić każda osoba, niezależnie od wieku.

Wszystkie te błędy rozpatruje odpowiedni sąd lekarski prawnik (taki jak ten) natomiast jest pośrednikiem między poszkodowanym pacjentem a wielką instytucją. Warto wobec tego korzystać ze świadczeń profesjonalisty, który idealnie orientuje się w prawnych przepisach i może na tej podstawie dobrze poprowadzić sprawę. Zwykły człowiek z całą pewnością pogubi się wśród tak zawiłych wymogach prawnych. Nie powinno się jednak rezygnować z dochodzenia przed sądem swych praw. Bezsprzecznie trzeba mieć ważny powód, by domagać się odszkodowania od lekarza, który się dopuścił zaniedbania.

Odpowiedzialność karna lekarza (kancelaria Magdalena Gąsior) poprawnie działa w przypadku jednoznacznego stwierdzenia popełnienia błędów. Nie należy wobec tego bezpodstawnie oskarżać lekarza, tylko na podstawie osobistych i subiektywnych odczuć. Prawo również stoi po stronie lekarza. I jeśli wykonywał on zadania zgodnie z aktualnymi normami i w zgodzie ze swym stanem wiedzy i mimo to nie uratował pacjenta, to z całą pewnością nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Wyłącznie w sytuacji świadomego popełnienia błędu ewentualnie zaniechania pewnych działań lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
2019/04/14, 07:31