Egzamin dojrzałości - kiedy zacząć się uczyć, by porządnie zdać?

Egzamin dojrzałości jest tym największym oraz najistotniejszym, z jakim musi się zmierzyć uczeń szkoły licealnej. Ogrom nauki może być obezwładniający, ale matura jest możliwą do zadania, musimy tylko posiadać wiedzę, w jaki sposób uczyć się i kiedy zacząć, żeby uzyskać wysokie noty.

Egzamin dojrzałości to nie wyłącznie język polski, matematyka i obcy język. Ażeby dostać się na wymarzone studia, trzeba poza tym zdać dodatkowe przedmioty, jakich nauka także pochłania sporo czasu. Kiedy więc się zabrać za naukę, aby nadążyć ze wszystkim?

Nauka "na ostatnią chwilę" to chyba najgorsze, co może być. Nie dość, że pojawia się niebezpieczeństwo, iż nie zdąży się z powtórką pełnego materiału, to jeszcze dodatkowo dochodzi stres wynikający z pośpiechu. Stąd do matury najlepiej zacząć przygotowania się jak najwcześniej, najodpowiedniej już od początku maturalnej klasy. Oczywiście, nie muszą być to z początku powtórzenia kompleksowe, ale powolne przypominanie tematów bądź wykonywanie ćwiczeń. W klasie maturalnej większość czasu poświęca się na powtórki, przerabianie maturalnych arkuszy, doskonalenie umiejętności, co powoduje, że także w szkole możemy dobrze ugruntować pozyskaną wiedzę.

zeszyty i książki na biurku
Na około 14 dni przed maturą dobrze jest począć ćwiczyć materiał jeszcze bardziej intensywnie, to okres, w jakim warto zastosować specjalne sposoby mnemotechniczne, dla przykładu mapy myśli, dzięki którym można łatwo uporządkować wiedzę. Celowe będą też wszelkiego typu vademeca, skróty a także osobiście sporządzone ściągi, które zawierają zwięzłe ujęcie materiału. Jednocześnie warto również w tym okresie, szczególnie pod koniec, na parę dni przed maturą, poświecić nieco czasu na odpoczynek, by dać wypocząć swoim szarym komórkom.

Korepetycje i kursy językowe z polskiego dla osób z zagranicy i licealistów

Jak można się przekonać, język polski jest trudny nie tylko dla ludzi zza granicy. Oczywiście od licealistów, dla których polski stanowi język ojczysty, oczekuje się czegoś o wiele więcej, niż od przyjezdnych, co po prostu pragną poznać ten język: rozumienia wierszy, znajomości prozy, historii najsłynniejszych artystów, a także historii i epok w kulturze: renesansu, romantyzmu i innych terminów, które przydają się raczej tylko na lekcjach i nigdy potem. Nie jest to jednakże trudne, a potrzebne do zdania egzaminu maturalnego, jednak wychodzi na to, że niestety nie wszyscy sobie z tym radzą. Nierzadko przydają się korepetycje język polski

Nie tylko istotne jest to, kiedy rozpocząć naukę, lecz również: jak się uczyć, by uzyskać jak najwyższe wyniki. Nawet wcześnie rozpoczęta nauka może być nieskuteczna, jeśli nie będzie dobrze rozplanowana i przy tym nie dobierze się skutecznego sposobu na jej utrwalenie. Najodpowiedniej zamiast zwykłych streszczeń korzystać ze wspomnianej mapy myśli czy również innych technik utrwalania.

Świetną pomocą są korepetycje i kursy dodatkowe, na przykład kursy maturalne, które organizowane są obecnie w wielu jednostkach. Jakim sposobem odnaleźć odpowiedni kurs (korepetycje niemiecki toruń) dla siebie? Wystarczy w wyszukiwarkę wbić zwrot: kursy języka polskiego Warszawa. Takie kursy polskiego w Warszawie są świetnym wyborem.
2021/01/28, 19:28